Više od polovine Evropljana povezuje terorizam s izbjeglicama
Prema mišljenju više od polovine Evropljana, izbjeglička kriza i opasnost od terorizma u Evropi su u velikoj mjeri povezani, pokazali su rezultati istraživanja, koje je u ponedjeljak objavio istraživački centar Pew, prenosi Anadolu Agency (AA).
U osam od deset evropskih zemalja, koje su učestvovale u istraživanju, polovina ili više ispitanika vjeruje da priliv izbjeglica dovodi do povećanja vjerovatnoće od terorizma u njihovoj zemlji.
Većinu Evropljana također, brine da će migranti i izbjeglice postati ekonomski teret, da će im oduzeti radna mjesta i socijalne beneficije.
Istraživanje je provedeno u periodu od aprila do maja u Njemačkoj, Švedskoj, Holandiji, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Španiji, Italiji, Grčkoj, Mađarskoj i Poljskoj, zemljama koje čine 80 posto ukupnog evropskog stanovništva.
Oko 76 posto ispitanika u Mađarskoj zabrinuto je da izbjeglice povećavaju vjerovatnoću od terorizma u zemlji, dok je u Poljskoj zabrinutost izrazilo 71 posto ispitanika. Većina ispitanika iz ostalih zemalja koje su bile uključene u istraživanje dijeli to mišljenje, osim državljana Španije i Francuske, koja je bila metom višestrukih terorističkih napada od prošle godine.
Građani Mađarske i Poljske izrazili zabrinutost više od drugih evropskih zemalja da će izbjeglice predstavljati teret njihovim državama jer će im oduzeti radna mjesta i socijalne beneficije.
“Nedavni val izbjeglica prema Evropi vidno je istknuo antiimigrantsku retoriku desničarskih stranaka širom kontinenta. Percepcija izbjeglica dijelom je pod uticajem negativnog stava prema muslimanima koji već žive u zemaljama EU. U Mađarskoj, Italiji, Poljskoj i Grčkoj, šest od deset ispitanika je kazalo da ima nepovoljno mišljenje o muslimanima u svojoj zemlji”, navodi se u izvještaju.
U izvještaju se napominje da zabrinutost zbog izbjeglica nije nužno povezana sa brojem migranata koji ulaze u zemlju.
U Njemačkoj, koja je prošle godine primila više od milion tražilaca azila tek 31 posto ispitanika su generalno zabrinuti zbog izbjeglica.
Najsnažnija ekonomija u EU i Švedska, koje su prošle godine primile najveći broj izbjeglica jedine su zemlje gdje polovina ispitanika smatra da izbjeglice jačaju njihovu ekonomiju zbog svog rada i talenata koje posjeduju.
Istraživanje je također pokazalo da mali broj Evropljana smatra da različitost ima pozitivni uticaj na njihovu zemlju.