Roba sa okupiranih palestinskih teritorija ne može imati oznaku Izraela
Ministri vanjskih poslova zemalja članice Evropske unije ponovili su u ponedjeljak na sastanku u Bruxellesu da roba proizvedena u izraelskim naseljima na palestinskom teritoriju mora biti označena, ali da to ne znači i bojkot židovske države.
“Evropska unija i njene zemlje članice odlučne su osigurati kontinuiranu, potpunu i učinkovitu provedbu postojećeg zakonodavstva u vezi s proizvodima koji potiču iz tih naselja. Evropska unija izražava odlučnost osigurati, u skladu s međunarodnim pravom, da svi sporazumi između države Izrael i EU-a moraju sadržavati nedvosmislenu i eksplicitnu odredbu da se ne primjenjuju na teritoriju koji je Izrael okupirao 1967. godine. To nije bojkot Izraela, čemu se EU snažno protivi”, kaže se u zaključcima Vijeće za vanjske poslove.
Ministri vanjskih poslova zemalja članica EU-a su u tekstu o kojem su pregovarali nekoliko sati ponovili da područja koja su od 1967. pod izraelskom okupacijom – uključujući Zapadnu obalu, istočni Jeruzalem i Golansku visoravan – nisu unutar međunarodno priznatih granica Izraela, da je izgradnja naselja na okupiranim područjima suprotna međunarodnom pravu, da predstavlja prepreku miru i onemogućava rješenje o dvjema državama, koje u miru mogu koegzistirati.
Stoga se proizvodi koji dolaze odande ne mogu označavati s “Made in Israel”, nego se iz oznake mora vidjeti da dolaze iz naselja, koje EU smatra protuzakonitima po međunarodnom pravu.
Izrael je, nakon što je Komisija prošle godine objavila smjernice o označavanju proizvoda, prekinuo sve kontakte s Evropskom unijom u vezi s izraelsko-palestinskim sukobom.