Poslanici PSBiH o Junckerovim porukama: Bez vladavine prava nema puta ka EU
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Bariša Čolak kazao je da su poruke koje je predsjednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker istakao u svom današnjem govoru “evropske poruke”, koje ukazuju na to da je potrebno okrenuti se budućnosti, raditi zajedno i prihvatiti evropske vrijednosti kako bi BiH što prije ušla u Evropsku uniju.
Kako je rekao danas novinarima u Sarajevu, BiH mora napraviti određene iskorake, a posebno u vezi s Izbornim zakonom.
– Jedan od osnovnih uvjeta je da naredne izbore dočekamo s novim zakonodavstvom, kako bi mogli provesti izborne rezultate, jer u suprotnom slijedi ozbiljan zastoj na evropskom putu – smatra Čolak.
Šef kluba poslanika Socijaldemokratske partije (SDP) BiH u Predstavničkom domu PSBiH Saša Magazinović napomenuo je da je predsjednik Evropske komisije danas ponovio poruke iz nedavno predstavljene Strategije Evropske komisije za zapadni Balkan.
Magazinović je mišljenja da BiH ne može postati članicom EU ukoliko ne poštuje evropske vrijednosti te da s postojećim podjelama i nacionalizmom nema “šta tražiti u EU”.
Predsjedavajuća Kluba poslanika Srpske demokratske stranke (SDS) u Predstavničkom domu PSBiH Aleksandra Pandurević ukazala je na Junckerovu poruku da je vladavina prava obaveza svih, da bez nje nema evropskog puta te da je borba protiv kriminala i korupcije temelj vladavine prava.
– Jasno je da se BiH treba uhvatiti u koštac s organiziranim kriminalom i korupcijom te da treba uspostaviti toleranciju i dijalog kao model za traženje rješenja – istakla je.
Napomenula je da “jedan glas”, o kojem je govorio Juncker, ne znači centralizaciju već da se radi o mehanizmu koordinacije i usaglašenim odgovorima za Brisel.
Šef kluba poslanika Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (PSBiH) Staša Košarac kazao je danas novinarima da današnje obraćanje predsjednika Evropske komisije Jean-Claude Junckera u PSBiH nije historijski, ali da jeste značajan događaj, budući da u BiH postoji deklarativan stav da naša zemlja želi postati članicom Evropske unije (EU).
Kako je rekao, svih ovih godna svjedočili smo tome da proces EU integracija ima “različite vrste prevoda”, koji su nekad veoma maksimalistički u kontekstu centralizacije vlasti te integriranja dijela međunarodne zajednice s onima koji BiH žele vidjeti isključivo kao unitarnu i centraliziranu zemlju.
Po njemu, upravo je to proizvodilo niz problema, nerazumijevanja i sporosti na putu BiH ka EU.
– Postoje različiti prevodi “jednog glasa” iz BiH. Mi iz Republike Srpske (RS) bit ćemo vrlo oprezni kada je u pitanju jedan glas iz BiH, potvrđujući našu opredjeljenost da jesmo za EU, ali ono što je značajno i korisno za sve u BiH i evropski put je maksimalno poštivanje mehanizma koordinacije – istakao je.
Košarac je mišljenja da nema napretka BiH ka EU “bez vidljive RS” u okviru njenih ustavnih nadležnosti, zakona, mehanizmu koordinacije u procesu EU integracija.
Poručio je da RS treba pitati za odeđena rješenja koja su značajna za ubrzanje puta BiH ka EU.