Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Počinje IPA program saradnje Hrvatske, BiH i Crne Gore

images-cms-image-000036585

Svečanom konferencijom u Splitu je u četvrtak označen početak provedbe Interreg IPA programa prekogranične saradnje Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, kojim je iz fondova EU predviđeno 67 miliona eura za pogranične projekte koji obuhvaćaju područje oko 87.000 kilometara kvadratnih, na kojem živi oko 5,5 miliona stanovnika.

Ovim se trilateralnim programom obuhvaća podučja 12 županija u Hrvatskoj, 109 općina i distrikt Brčko u Bosni i Hercegovini, te 10 općina u Crnoj Gori, a odgovornost za provedbu programa povjerena je Uredu za upravljanje Agencije za regionalni razvoj Republike Hrvatske.

Voditeljica Ureda za upravljanje programima Agencije, Olja Georis, okupljene predstavnike iz Hrvatske, BiH i Crne Gore, pozvala je na prijavljivanje projekata za zajedničku prekograničnu saradnju koja bi se finansirala sredstvima iz EU fondova iz ovog programa.

Potrebna nam je saradnja kako bi što bolje iskorstiti ova sredstva, poručila je Georis, podsjetivši da je jučer otvoren poziv za dostavu projektnih prijedloga u vrijednosti od oko 25 miliona eura, prenosi Hina.

“Očekujemo prijave projekata do 10. juna ove godine, a nakon toga će ići ocjenjivanje pristiglih prijedloga, a ugovaranje bi uslijedilo početkom 2017. godine,” rekla je Georis, objašnjavajući realizaciju prvih 25 miliona eura od ukupno 67 namijenjenih ovim trilateralnim prekograničnim projektom.

Predstavnica BiH na konferenciji u Splitu Nada Bojanić rekla je kako je naša zemlja spremna za provedbu ovog projekta koji će pridonijeti širenju prekogranične saradnje.

“U stalnom smo kontaktu s kolegama iz Hrvatske koji imaju iskustva u pregovorima sa EU i dosta nam pomažu u tom smislu” rekla je Bojović.

Župan splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja naglasio je da je za tu županiju od posebne važnosti dobiti sredstva iz fondova EU namjenjenih za navodnjavanje imotsko-bekijskog polja.

“Imotsko-beijsko polje raspolaže sa 10.000 kvadratnih metara površine plodne zemlje i do sada smo od EU dobili oko 360.000 eura za izradu projektne dokumentacije koja je pri završetku i nadamo se da ćemo na temelju nje moći povući sredstva za navodnjavanje iz fondova EU,” kazao je Ževrnja.

Voditelj jedinice Opće uprave za regionalnu politiku Europske komisije Andrea Mairate je istaknuo važnost prekogranične saradnje za prevladavanje gospodarskih problema.

“Zajednički pristup pridonosi ekonomskom prosperitetu,” rekao je.