Kurtulmus: EU bi imala više štete nego Turska
Zamjenik premijera i portparol Vlade Republike Turske Numan Kurtulmus izjavio je danas u Ankari kako Turska ne želi da njeni odnosi sa Evropskom unijom krenu u negativnom pravcu, ali da, također, želi poručiti da bi u tom slučaju Evropska unija imala veće štete i posljedice od same Turske, javlja Anadolu Agency (AA).
“Jasno je da je Evropski parlament pod uticajem antiturske, antimigrantske i antiislamske radikalno desničarske politike. Nedavna preporuka te institucije o obustavi pregovora sa Turskom je odluka koju u prvom redu moraju dobro shvatiti i prepoznati evropski političari i lideri. Ona ima karakter alarma na političkom poligonu Evrope“, kazao je Kurtulmus novinarima u pauzi današnje sjednice turske vlade.
Turski dopremijer također je kazao da je od izuzetne i krucijalne važnosti za političku budućnost Evrope da lideri Evropske unije na narednom sastanku donesu suprotnu odluku kojom će izraziti odlučnost za saradnju i pozitivan stav prema Turskoj.
Komentirajući nedavni zračni napad na turske snage koje učestvuju u antiterorističkoj ofanzivi “Štit Eufrata“ na sjeveru Sirije, Kurtulmus je kazao kako postoje snimci i drugi materijali pomoću koji se radi na otkrivanju identiteta aviona ili bespilotne letjelice koja je napad izvela, a najavio je da će Turska potom poduzeti neophodne korake.
“Rusija je kazala da te letjelice koje su izvele napad nisu njene, a to nam je i lično ruski predsjednik Vladimir Putin kazao“, kazao je Kurtulmus.
Na upit novinara u vezi sa procesom izrade nacrta ustavnih reformi u Turskoj, Kurtulmus je kazao da taj proces teče i da vladajuća Stranka pravde i razvoja (AK Partija) uskoro očekuje od opozicione Partije nacionalnog pokreta (MHP) zvanično očitovanje o njenom prijedlogu tih reformi. Dodao je kako su u toku tehnički pregovori političkih stranaka koji prethode pregovorima političkih lidera i konačnoj parlamentarnoj proceduri.
“Nadamo se, a to nam potvrđuje i razvoj događaja, da ćemo u konačnici i to što prije imati u parlamentu više od potrebnih 330 glasova za usvajanje ustavnih reformi“, kazao je Kurtulmus.
Osvrnuvši se na vanredno stanje koje je u Turskoj proglašeno zbog opsežne borbe protiv terorizma i istraga u vezi sa neuspjelim julskim pokušajem vojnog udara, Kurtulmus je kazao da će to stanje biti na snazi sve dok za to bude potrebe, ali da ono ne ugrožava svakodnevne obaveze i živote građana, već da se odnosi isključivo na efikasniji rad institucija.
“Svi se mi nadamo da će to vanredno stanje što prije proći i da ćemo krenuti u jak proces normalizacije situacije u Turskoj. Međutim, ovo vanredno stanje ne ugrožava život naših građana, već omogućava čišćenje institucija i države od pripadnika FETO-a i drugih terorističkih organizacija“, kazao je Kurtulmus.