Ischinger: Potreban nam je evropski FBI
Wolfgang Ischinger, šef minhenske “Konferencije o sigurnosti”, podržava prijedloge njemačkog ministra unutrašnjih poslova, koji idu u pravcu jačanja sigurnosnog aparata na državnom nivou. EU mora napraviti iskorak.
Ministar unutrašnjih poslova Thomas de Maizière želio bi njemačkom sigurnosnom aparatu na nivou države dati veća ovlaštenja. To je izazvalo žestoku debatu u Njemačku. Otpor prijedlozima ministra de Maizièrea došao je prije svega iz pokrajina.
Wolfgang Ischinger, šef minhenske “Konferencije o sigurnosti”, podržava prijedloge njemačkog ministra unutrašnjih poslova, koji idu u pravcu jačanja sigurnosnog aparata na državnom nivou. “Mi ne živimo u svemirskoj kapsuli”, rekao je Ischinger za Deutsche Welle i dodao: “Žvimo u Evropskoj uniji koja je uglavnom bez granica. U tom pogledu moramo gledati globalnije na stvari, a ne imati tako uske vidike.”
O prijedlozima ozbiljno diskutovati
Umjesto svakog mjeseca najavljivati “malo više razmjene podataka” unutar Evrope, trebalo bi, zalaže se Ischinger, napraviti veći iskorak. “Ono što nam je zapravo potrebno je jedna vrsta evropskog FBI-a”, uvjeren je Ischinger. On je zažalio što su prijedlozi njemačkog ministra unutrašnjih poslova izazvali takav otpor i ljutnju. “Ovi prijedlozi zaslužuju ozbiljno razmatranje svake pojedinačne tačke umjesto što nailaze na paušalno odbijanje”, smatra Ischinger.
On smatra itekako važnom i diskusiju o prisilnom vraćanju lica, koja predstavljaju sigurnosnu prijetnju. Ispravno je razmotriti sve aspekte pooštravanja mjera prisilnog povratka, ubijeđen je Ischinger.
Budućnost EU i NATO
U pogledu sigurnosti EU i budućnosti NATO, Ischinger smatra da se budućem američkom predsjedniku Donaldu Trumpu treba najprije dati šansa i ukazati povjerenje. Na pitanje mogu li se Evropljani pouzdati u SAD, Ischinger kaže da se najprije mora sačekati šta će Trump izjaviti kada preuzme funkciju predsjednika 20. januara.
“Ne sumnjam da će Trumpova administracija potvrditi opredjeljenje za NATO. Bila bi grandiozna početnička greška kada bi Trump doveo u pitanje funkcionalnu alijansu, koja Ameriku povezuje sa ovim važnim diijelom svijeta”.
Bacajući pogled na buduće odnose između Rusije i SAD, Ischinger budućeg američkog predsjednika više vidi kao šansu. U prošlosti nije bilo ozbiljnijeg razgovora između Baracka Obame i Vladimira Putina. Stoga je iz ugla Evropske unije od ogromnog interesa da ponovo dođe do razgovora na relaciji Washington-Moskva.
Ischinger je pri tome naglasio da odluke dviju velikih sila ne smiju biti donesene bez saglasnosti Ukrajine, baltičkih država ili uopšte Evropljana. “Smatraću poželjnim ako predstavnici SAD, na bazi potvrde opredjeljenja za NATO, sjednu za isti sto sa Putinom i razmotre stratreški “deal”.