Hrvatska blokirala pregovore Srbije i EU
Radna grupa unutar Vijeća EU koja se bavi pitanjem proširenja trebala je na dnevnom redu jučerašnjeg sastanka imati i raspravu o otvaranju 23. poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije u Evropskoj uniji, ali ta je tačka skinuta s dnevnog reda zbog izostanka stava službenog Zagreba o tom pitanju, otkrio je za Večernji list dužnosnik EU upućen u sastanke radne grupe koji se održavaju iza zatvorenih vrata.
Izvori iz EU insistiraju na tome da nikakvi prigovori iz Hrvatske još nisu formalno predstavljeni na radnom tijelu na kojem se prigovori obično iznose, već da je riječ o tome da, barem zasad, hrvatski predstavnik na sastancima o proširenju govori da nema nikakve instrukcije iz Zagreba pa ne može ništa reći.
Istovremeno, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Miro Kovač u nekoliko intervjua i javnih izjava jasno je rekao da Hrvatska neće dati saglasnost za otvaranje 23. poglavlja dok Srbija ne pristane na tri uvjeta. Prvi je poštivanje manjinskih prava, drugi je puna saradnja s tribunalom u Haagu, a treći je ukidanje nadležnosti u procesuiranju ratnih zločina za područje cijele bivše Jugoslavije.
“Za odluku je potreban konsenzus, a budući da je 27 zemalja dalo saglasnost za otvaranje poglavlja, čekamo Hrvatsku da specificira svoj stav. Kako stava još nema, ta je tačka skinuta s dnevnog reda jer je ne možemo usvojiti bez konsenzusa svih 28 država”, rekao je izvor iz Vijeća EU.
Međutim, drugi izvor iz EU daje kritičniji pogled i kaže kako nije moguće postavljati nova mjerila za otvaranje poglavlja jer su ta mjerila već određena tokom 2014., kada ih je prihvatila i Hrvatska. Prema tom izvoru, Holandija, koja do kraja juna predsjeda Vijećem EU i želi otvoriti dva nova pregovaračka poglavlja sa Srbijom, nije zadovoljna hrvatskim stavom.
U Evropskoj komisiji, koja samo predlaže, ali ne donosi odluku (ta je odluka striktno na 28 država članica), kažu da su otvaranje 23. i 24. poglavlja prvi sljedeći koraci u pregovorima sa Srbijom, ali kako čekaju da se u Vijeću o tome postigne jednoglasnost.
“Rasprava je u toku i Komisija je spremna ići na sljedeće korake čim se ispuni potreban uvjet jednoglasnosti među zemljama članicama”, kaže glasnogovornica EK Maja Kocijančič.
Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je za Radio Beograd kako je siguran da Hrvatska “neće naići na podršku nijedne druge države članice EU”.
“Mi jesmo spremni rješavati probleme dijalogom, ali nismo spremni ni za kakve ucjene iz Hrvatske”, rekao je Dačić.