Crnadak o SSP-u: Okvir u kojem BiH može da napreduje ka EU
Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak poručio je, nakon obraćanja na konferenciji posvećenoj dvogodišnjici stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i Evropske unije, da je napravljen okvir u kojem BiH može da napreduje ka onom što joj je glavni vanjskopolitički cilj, a to je konačna integracija u Evropsku uniju (EU), javlja Anadolu Agency (AA).
Konferenciju je organizovala Zajednička komisija za evropske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), a na skupu će najviši zvaničnici BiH i EU razmijeniti stavove i mišljenja o procesu evropskih integracija BiH kao strateškom vanjskopolitičkom cilju države, ostvarenom napretku zemlje nakon stupanja na snagu SSP-a, ulozi i rezultatima parlamenata u BiH u implementaciji obaveza iz SSP-a, kao i o evropskoj perspektivi BiH.
Crnadak je poručio je da je SSP dosta obiman te da je teško pričati o svim detaljima. Dobra strana je, prema njegovim riječima, pojačana spoljna trgovina i ekonomska aktivnost.
“BiH je u martu imala rekordni izvoz u historiji, ovoj nakon rata. S druge strane, imate segment regionalne saradnje, dobrosusjedskih odnosa koji se također veoma kvalitetno provodi i spada u pozitivne strane. S druge strane, imamo problem funkcionisanja tog parlamentarnog odbora SSP-a”, pojasnio je Crnadak.
Mišljenja je da je mnogo više dobrih stvari i da je napravljen okvir u kojem BiH može da napreduje ka onom što joj je glavni vanjskopolitički cilj, a to je konačna integracija u EU.
“To je nešto što, kao ništa drugo u BiH, okuplja sve nas, i Republiku Srpsku i Federaciju, sva tri naroda. Ocjenjujem ove dvije godine dosta pozitivnim, nije sjajno, perfektno, ali je dosta dobro”, naglasio je Crnadak.
Apelovao je da “se koncentrišemo na ono što je suštinski sljedeći korak, a to je da 33 radne grupe iskoriste mehanizam koordinacije i daju nam konačne odgovore na pitanja, da se ta pitanja potvrde tamo gdje trebaju biti politički potvrđena, da pored tog tehničkog posla, obrađivanja desetina hiljada strana prevođenja i politički pokažemo zrelost, da dnevno-političke okršaje u svim parlamentima stavimo po strani kada je u pitanju ono što je važno za evropski put i na taj način stvorimo uslove za kandidatski status recimo početkom iduće godine”.
Kazao je kako je važno da se sve radi na principima međusobnog uvažavanja i poštujući Dejtonski mirovni sporazum.
Govoreći o tome koliko je realno da BiH dobije kandidatski status za članstvo u EU već početkom naredne godine, ministar Crnadak je kazao da ukoliko 33 radne grupe urade svoj posao u narednim sedmicama, politički to bude verifikovano, tada će ići nova dipolomatska ofanziva da se smanji na minimum broj dodatnih pitanja.
“Neki optimisti kažu da bi možda mogli izboriti situaciju da ne bude dodatnih pitanja i da se taj period, između predaje i odgovora i odluke evropskih institucija oko statusa kandidata, potpuno skrati”, kazao je Crnadak.
Šef Delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Lars Gunnar Wigemark kazao je da je sam SSP pravni osnov i da je njegovim stupanjem na snagu otvorena mogućnost da BiH, prije svega, aplicira za članstvo u EU.
“Njegovim stupanjem na snagu prije dvije godine otvorena su vrata, mogućnost da BiH, prije svega, podnese aplikaciju za članstvo ali je i nama data prilika na vrlo iskrenim osnovama da sarađujemo sa vama”, pojasnio je Wigemark.
Podsjetio je da SSP reguliše cijeli niz različitih oblasti, a konkretno se fokusirao na trgovinu.
“U prva četiri mjeseca nakon stupanja protokola na snagu, koji je stupio sa 1. januarom ove godine, imam dobre vijesti za vas. Izvoz iz BiH se povećao za 12,5 posto”, kazao je Wigemark i podsjetio da je u martu izvezeno više od 29 posto godišnjeg izvoza u vrijednosti od gotovo milijardu KM roba i usluga izvezeno na tržište EU.
Istakao je ulogu zakonodavnih tijela koji predstavljaju glas naroda.
“Sve ove aktivnosti mogu izgledati kao birokratske aktivnosti, ali zapravo to nisu. One su nešto što se tiče svih nas. Za oba doma Parlamentarne skupštine vrlo je važno da razviju dobre odnose i saradnju sa Parlamentom EU kao institucijom, ali i nacionalnim parlamentima naših zemalja članica”, naglasio je Wigemark.
Prisutnima se danas obratio i predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Šefik Džaferović koji je kazao da je napravljen napredak od stupanja na snagu SSP-a.
Pored članstva BiH u NATO savezu, prema njegovim riječima, članstvo u EU je osnovni vanjskopolitički cilj zemlje.