Njemačka
Dresden proglasio “nacističko vanredno stanje”
Vijećnici u gradu, koji je pretendent za evropsku prijestolnicu kulture 2025., sada su odobrili rezoluciju u kojoj se kaže da je potrebno učiniti više kako bi se riješio taj problem
Grad u istočnoj Njemačkoj proglasio je “nacističko vanredno stanje”, navodeći da ima ozbiljan problem s krajnjom desnicom.
Dresden, glavni grad Saksonije, dugo se smatrao bastionom krajnje desnice i rodno je mjesto antiislamskog pokreta Pegida.
Vijećnici u gradu, koji je pretendent za evropsku prijestolnicu kulture 2025., sada su odobrili rezoluciju u kojoj se kaže da je potrebno učiniti više kako bi se riješio taj problem.
Ali protivnici kažu da oni pretjeruju, piše BBC.
– “Nazinotstand” (njem. nacističko vanredno stanje) znači isto kao kad se izda crveni meteoalarm za vremenske promjene, što znači da imamo ozbiljan problem. Otvoreno demokratsko društvo je ugroženo – rekao je za BBC lokalni vijećnik Max Aschenbach, koji je podnio prijedlog.
Aschenbach, iz satirične lijevo orijentirane političke stranke Die Partei, rekao je da vjeruje da je potrebno poduzeti mjere jer političari ne čine dovoljno kako bi se “jasno pozicionirali” protiv krajnje desnice.
– Ovo je bio pokušaj promjene. Također sam želio znati s kakvim ljudima sjedim u gradskom vijeću Dresdena – rekao je.
Rezolucija navodi da se “desničarski ekstremistički stavovi i radnje događaju sa sve većom učestalošću” i poziva grad da pomogne žrtvama krajnje desnog nasilja, zašti manjine i ojača demokratiju.
Aschenbach je rekao da je prihvatanje prijedloga pokazalo opredijeljenost gradskog vijeća da njeguje “slobodno, liberalno, demokratsko društvo, koje štiti manjine i odlučno se protivi nacistima.”
Za rezoluciju Aschenbacha glasalo je gradsko vijeće Dresdena.
Odobrena je s 39 glasova za i 29 protiv, a među onima koji su ga odbili su i vladajuća Kršćanska demokratska unija (CDU), prema izvještajima lokalnih medija.
Iz CDU-a su rezoluciju opisali kao “čistu političku simboliku” i rekli da je snažna formulacija “jezična greška”, izvijestila je njemačka novinska agencija DPA.
CDU nije odmah odgovorila na zahtjeve BBC-a za komentar.
Njemački liberalni Slobodni demokrati (FDP) podržali su zakonodavstvo, ali jedan je vijećnik kritikovao izraz “nacistička vanredna situacija”, rekavši da to neće pomoći da Dresden postane evropska prijestolnica kulture, prenosi DPA.
Aschenbach je rekao da grad nije dužan poduzimati nikakve korake nakon usvajanja njegove rezolucije, ali da “teoretski, postojećim mjerama treba dati veći prioritet i buduće odluke trebaju biti usklađene s tim”.
Kai Arzheimer, profesor njemačke politike koji je opširno pisao o krajnje desnom ekstremizmu, rekao je da je glavni uticaj rezolucije simboličan, ali da to može značiti da će se više novca izdvojiti za programe koji se bore protiv ekstremizma.
– Mislim da nijedan drugi njemački grad nije proglasio ‘nacističko vanredno stanje’. Međutim, rezolucije protiv desničarskog ekstremizma nisu tako rijetke – rekao je.
Dresden je već dugo poznat po svojoj povezanosti s krajnjom desnicom.
Početkom 1990-ih, neonacističke grupe počele su tamo organizovati skupove kako bi se prisjetile onoga što su nazvale “holokaustom bombardovanja”, kada su grad bombardovale britanske i američke snage 1945. godine. Te su grupe aktivno djelovale u okolnim područjima i u južnoj Saksoniji.
Saksonija je također dugo bila uporište krajnje desne Nacionalne demokratske stranke Njemačke (NPD), a kasnije i krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD).
Na državnim izborima u septembru, podrška AfD-u porasla je za 17,8 posto u odnosu na 2014. godinu i dostigla 27,5 posto.
Dresden je također mjesto rođenja pokreta antiislamske Pegide (Patriotski Evropljani protiv islamizacije Zapada) 2014. godine, gdje se i dalje održavaju skupovi.
Pristalice Pegide kažu da se ljude treba osvijestiti protiv prijetnje islamističkog ekstremizma. Oni žele da Njemačka smanji imigraciju i optužili su vlasti da nisu provele postojeće zakone.
Pokret je potaknuo velike proteste u gradu.