Crna Gora pred vratima NATO-a: Poslanici izglasali pristupanje Alijansi
Poslanici crnogorskog parlamenta podržali su danas na sjednici na Cetinju Predlog zakona o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora, kojim se obezbjeđuju uslovi za stupanje Crne Gore u NATO-u. Odluku je podržalo ukupno 46 poslanika, javlja Anadolu Agency (AA).
Odluka je podržana glasovima vladajuće većine i opozicione Socijaldemokratske partije. Ostatak opozicije bojkotovao je današnju sjednicu.
Predlog zakona potvrđivanja Sjevernoatlantskog ugovora obrazložio je premijer Duško Marković, koji je pozvao poslanike da donesu istorijsku odluku koju će pamtiti Crna Gora i Crnogorci.
Marković je istakao da poslanici koje su građani izabrali u oktobru prošle godine danas imaju istorijsku privilegiju da donese odluku koja će se pamtiti dok bude Crne Gore i Crnogoraca, dok bude Crne Gore i svih ostalih naroda koji u njoj žive.
“Pripala mi je izuzetna čast da danas, na prijestonom Cetinju, koje je vijekovima simbol crnogorske slobode, časti i vrijednosti koje naša zemlja baštini, Skupštini Crne Gore predložim Zakon o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora sa Protokolom uz Sjevernoatlantski ugovor o pristupanju Grčke i Turske. Sva istorija, tradicija i duhovno biće naše zemlje nam govore da se ovakva odluka nigdje, osim na Cetinju, nije ni mogla donijeti”, kazao je Marković.
Današnji dan, tvrdi Marković, “upisujemo u najsvjetliju stranicu istorije Crne Gore”.
“Rame uz rame sa 1. julom 1878. godine kada se na Berlinskom kongresu raspravljalo o međunarodnoj potvrdi nezavisnosti Crne Gore kao 27. države tog vremena, sa 13. julom 1941. godine kada se Crna Gora svrstala u veliku antifašističku koaliciju koja je odbranila svjetsku civilizaciju. Sa 21. majem 2006. godine kada je narod Crne Gore odlučio da obnovi državnost svoje otadžbine, otetu teškom nepravdom i prevarom gotovo cio vijek ranije. Danas sve te, i mnoge druge svijetle datume iz naše istorije, objedinjujemo u odluci o pristupanju Crne Gore Sjevernoatlantskoj alijansi – društvu 28 država koje predstavljaju vodeću snagu i vrijednost modernog svijeta”, kazao je Marković.
Koliko juče, prema njegovim riječima, to je izgledalo nedostižno.
“Najmanja i najzaostalija republika bivše Jugoslavije, opustošena odjecima krvavih balkanskih ratova devedesetih godina prošlog vijeka, nevoljno uvučena u suludi rat Srbije sa NATO snagama oko Kosova – Crna Gora imala je sve šanse da ostane na začelju istorije u balkanskim stranputicama. Desilo se upravo suprotno”, kazao je Marković.
U prethodnih 16 mjeseci okončane su sve složene procedure u 27 država članica NATO-a, preostalo je da samo još u španskom Senatu, a to će se desiti u narednih desetak dana, bude potvrđen Protokol o ratifikaciji.
“Cilj donošenja ovog Zakona u našem Parlamentu je obezbjeđivanje posljednjeg uslova za punopravno članstvo Crne Gore. Nakon stupanja na snagu ovog Zakona, i nakon poziva generalnog sekretara Stoltenberga dostavićemo svoj instrument potvrđivanja Sjevernoatlantskog ugovora Vladi Sjedinjenih Američkih Država, koja je depozitar Ugovora. To će biti i zvaničan datum stupanja Crne Gore u članstvo NATO-a”, kazao je Marković.
Današnjoj sjednici na Cetinju prisustvovali su i predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, te raniji predsjednici parlamenta Radivoje Brajović, Velisav Vuksanović i Darko Pajović.
Na sjednici su takođe bili i lider DPS-a Milo Đukanović, predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica, specijalni tužilac Milivoje Katnić, vrhovni državni tužilac Ivica Stanković, guverner Centralne banke Crne Gore Radoje Žugić, kao i predstavnici diplomatskog kora.
Sa druge strane, Demokratski front organizovao je protest, iskazujući na taj način nezadovoljstvo što se odluka o NATO članstvu donosi bez prethodno organizovanog referenduma.