Crna Gora postaje punopravna članica NATO-a
Crna Gora će danas i formalno postati 29. članica NATO-a. Deponovanjem instrumenta Severnoatlantskog ugovora kod Vlade Sjedinjenih Američkih Država, koja je depozitar ovog ugovora, ova najmanja balkanska država za manje od 11 godina pregovaranja sa NATO-om, od članstva u Partnerstvo za mir postaje punopravna članica NATO-a, javlja Anadolu Agency (AA).
Zvanični odnosi Crne Gore i NATO-a, počeli su 29. novembra 2006. godine, pozivom Crne Gore u članstvo Partnerstva za mir (PZM).
Poziv za MAP 2009. godine
Nakon što je ostvaren vidljiv napredak kroz Individualni partnerski akcioni plan (IPAP), Crna Gora je na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica Alijanse u decembru 2009. dobila poziv za Akcioni plan za članstvo (MAP), mehanizam koji se dodeljuje državama partnerima koje imaju aspiracije da postanu punopravne članice NATO-a.
Ulazeći u novu fazu odnosa sa NATO-om, Crna Gora je pristupila izradi Godišnjih nacionalnih akcionih planova (ANP), koji predsatvljaju mehanizam praćenja napretka države u sprovođenju reformi i prošla kroz pet ciklusa MAP-a.
Kako je nedavno saopšteno iz Vlade Crne Gore, NATO je prepoznavao napredak Crne Gore u kontinuitetu, što je potvrđeno i deklaracijom sa Samitu u Lisabonu 2010. i deklaracijom sa Samita u Chicagu, 2012. godine.
Poseban status za Crnu Goru između dva samita NATO-a
Crna Gora se u junu 2014. godine „našla pred vratima“ NATO-a kada su ministri vanjskih poslova Alijanse odlučili da pokrenu intenzivirane i fokusirane razgovore sa Crnom Gorom sa obavezom da do kraja 2015. razmotre da li su zadovoljeni uslovi za upućivanje poziva za članstvo.
Ova odluka je potvrđena na Samitu u Velsu u septembru 2014. godine, čime je Alijansa napravila presedan u sporvođenju politike otvorenih vrata i prvi put jednoj državi dodelila poseban status, odlukom da se o članstvu Crne Gore odlučuje između dva samita.
Period razgovora sa Alijansom je prošao u sprovođenju reformi u sektoru odbrane i bezbjednosti, vladavini prava i jačanju podrške javnog mnjenja. To je rezultiralo pozitivnom ishodom Ministarskog samita NATO-a, 2. decembra 2015. godine, kada je Crnoj Gori upućen poziv za članstvo u NATO.
Nakon formalnog poziva za otpočinjanje pristupnih pregovora Crne Gore sa NATO-om, sredinom februara 2016. godine, u Briselu su uspešno završeni pristupni pregovori. Time su se stekli uslovi za pripremanje Protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u koji je potpisan na Ministarskom sastanku 19. maja 2016. godine, od ministara, iako je bila uobičajena praksa da ovakve protokole potpisuju ambasadori. Činom potpisivanja Protokola stekli su se uslovi da Crna Gora kao pozvana država učestvuje na svim sastancima NATO-a, a prvi put u tom svojstvu i na samitu NATO-a u Varšavi.
Protokol ratifikovan u svim državama članicama
Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u ratifikovan je u svim članicama ove organizacije za period od godinu dana. Parlament Crne Gore ugovor o članstvu u NATO potvrdio je na sjednici na Cetinju održanoj 29. aprila 2017. godine. Na Samitu u Briselu održanom 25. maja, Crna Gora je učestvovala kao nova članica NATO-a.
Današnjim deponovanjem instrumenta Severnoatlantskog ugovora kod Vlade Sjedinjenih Američkih Država, koja je depozitar ovog ugovora, Crna Gora postaje formalno 29. članica NATO-a, dok će zastava Crne Gore u sjedištu NATO-a biti podignuta 7. juna.