Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

razočarenje u javnosti

Crkva Engleske odbila uspostaviti nezavisni model za rješavanje slučajeva zlostavljanja

Foto: Wikipedia

Majka-crkva za 85 miliona anglikanaca širom svijeta suočava se s krizom vezanom za zaštitu žrtava zlostavljanja otkako je bivša glava crkve Justin Welby u novembru podnio ostavku zbog skandala s prikrivanjem zlostavljanja

Službena Crkva Engleske (dio saveza Anglikanske crkve) u utorak nije podržala uvođenje potpuno nezavisnog modela za rješavanje slučajeva zlostavljanja, već je glasala za alternativnu opciju, koju kritičari smatraju nedovoljnom da umiri javnu zabrinutost zbog brojnih prošlih skandala.

Majka-crkva za 85 miliona anglikanaca širom svijeta suočava se s krizom vezanom za zaštitu žrtava zlostavljanja otkako je bivša glava crkve Justin Welby u novembru podnio ostavku zbog skandala s prikrivanjem zlostavljanja.

Medijski izvještaji od tada su iznijeli dodatne optužbe o zlostavljanju unutar ove institucije.

Ključna odluka

U ključnoj odluci, vladajuće tijelo Crkve, Generalna sinoda, koja se ove sedmice prvi put sastala u Westminsterskoj palati u Londonu nakon Welbyjeve ostavke, podržala je prijedlog sa 392 glasa za i 9 protiv da se većina zaposlenika Nacionalnog tima za zaštitu premjesti u eksterno tijelo.

Međutim, usvojen je i amandman s 243 glasa za i 165 protiv, kojim se odgađa donošenje odluke o potpunoj nezavisnosti dok se ne obavi dodatni rad na tom pitanju.

Ovim potezom spriječeno je glasanje o drugoj, strožijoj opciji, koja je podrazumijevala potpuni prijenos ovlasti na nezavisno tijelo.

Biskup Philip North, koji je podnio amandman, nazvao je prijedlog o potpunom prijenosu ovlasti iz katedrala i biskupskih timova u vanjsko tijelo “izuzetno složenim”.

– Imamo naviku glasati o planovima koji su toliko ambiciozni da ih teško možemo provesti. Ovaj amandman omogućava djelovanje i promjene sada, a ne tek za nekoliko godina – rekao je North.

“Nevjerovatno razočarenje”

Dok su pojedini članovi sinode tvrdili da je potpuna nezavisnost neprovjeren model, žrtve zlostavljanja koje su se okupile ispred mjesta sastanka u znak protesta izrazile su razočaranje što nije usvojen strožiji model.

– Ovo je nevjerovatno razočarenje – rekao je David Greenwood, advokat iz kancelarije Switalskis, koji zastupa žrtve crkvenog zlostavljanja i koji je organizirao protest.

– Ova odluka predstavlja odbacivanje sekularnih standarda zaštite i znači da će djeca i dalje biti izložena riziku u Crkvi – kazao je.

Vodeća biskupkinja za zaštitu Joanne Grenfell, koja je podržala drugi model, rekla je da razumije “ograničavajući duh” amandmana, ali je odbila dati mu podršku.

Povratak povjerenja

Martyn Snow, jedan od mogućih kandidata za nasljednika Welbyja na mjestu 106. nadbiskupa Canterburyja, također je podržao strožiji model, rekavši da je to jedini način da se „osigura kulturni reset i povrati povjerenje“.

Javnost, koja je sve manje religiozna u Velikoj Britaniji, postala je izrazito kritična prema Crkvi Engleske. Gotovo polovina građana sada ima negativan stav o Crkvi, koja je i dalje duboko ukorijenjena u britansku kulturu, ponajviše kroz svoju ceremonijalnu ulogu u kraljevskim događajima poput vjenčanja i krunidbi.