nade ruskog diktatora
CNN: Putin je mjesecima čekao ovaj trenutak
Nema znakova da je američki program vojne pomoći od 18 milijardi dolara Ukrajini u neposrednoj opasnosti. Ali sve je glasnije protivljenje ulozi SAD-a u ratu u Ukrajini, piše CNN
Mjesecima je ruski predsjednik Vladimir Putin čekao i promatrao, nadajući se slamanju konsenzusa koji je izgradio američki predsjednik Joe Biden o potrebi da se učini sve što je moguće za odbranu demokratije u Ukrajini, piše u svojoj analizi CNN. Sada se pojavljuju prve pukotine.
Nema znakova da je američki program vojne pomoći od 18 milijardi dolara Ukrajini u neposrednoj opasnosti. Ali sve je glasnije protivljenje ulozi SAD-a u ratu u Ukrajini, piše CNN.
U onome što se može opisati samo kao politički debakl, progresivni demokrati su u utorak objavili, a zatim povukli, pismo potpisano u junu u kojem se Bijela kuća poziva da svoje napore da naoruža Ukrajinu uskladi sa snažnim diplomatskim naporima za prekid vatre. Nastojeći istaknuti predanost SAD-a i Zapada Ukrajini, Biden je objavio novo upozorenje protiv upotrebe nuklearnog oružja u Ukrajini.
“Dopustite mi samo da kažem: Rusija bi napravila nevjerovatno ozbiljnu pogrešku ako bi upotrijebila taktičko nuklearno oružje”, rekao je Biden novinarima nakon što su ga upitali sprema li se Rusija upotrijebiti prljavu bombu.
“Bila bi to ozbiljna, ozbiljna pogreška”, dodao je.
Pitanja koja treba postaviti
Pa ipak, neka od pitanja koja postavljaju oni koji su oprezni u pogledu stajališta SAD-a relevantna su i važna, piše CNN. Predsjednik mora stalno ocjenjivati i opravdavati vanjskopolitičku operaciju koja Sjedinjene Države usmjerava protiv bivšeg hladnoratovskog neprijatelja i nuklearnog rivala Rusije.
U vrijeme bijesne inflacije i ekonomskih poteškoća u Sjedinjenim Državama, dužnost je administracije i njenih pristaša da objasne američkim poreznim obveznicima zašto rat na rubu Evrope usisava milijarde javnog novca, piše CNN.
Takve rasprave idu na ruku Putinu, koji je već pokazao svoju sposobnost iskorištavanja i širenja američkih političkih podjela miješanjem u izbore 2016. i utjecajem koji je imao nad Trumpom.
Važna pitanja
Prije ili kasnije, političko nadmetanje u Washingtonu oko toga koliko dugo bi SAD trebale ostati uključene u naoružavanje Ukrajine, i koliko će to koštati, ispreplest će se s važnim pitanjima koja bi mogla odlučiti rat. Je li Zapad posvećen pobjedi Ukrajine, kao što je Putin posvećen svojoj pobjedi? I je li Zapad doista spreman ući u opasan ciklus eskalacije koji bi mogao dovesti i do nuklearnog rata?
U utorak se u SAD-u odvijala drama oko pisma koje je potpisalo 30 demokrata. Većina članova nije podržala objavu pisma, a neki su rekli da ga sada ne bi potpisali s obzirom na preokret koji se dogodio u ratu posljednjih dana. Ljutnja zbog pisma natjerala je zastupnicu Pramilu Jayapal, šeficu Kongresnog progresivnog kluba, da povuče pismo, rekavši da je napisano prije nekoliko mjeseci.
Jedna stvar koju je drama oko demokratskog pisma o Ukrajini postigla jest to da je pokazala da, dok je podrška Ukrajini i dalje snažna, također postoji sve veća zabrinutost, iako su skeptici zasad manja skupina, prenosi Index.