Sahra Wagenknecht
Čelnica njemačke ekstremne ljevice formira vlastitu stranku
“Mnogi više ne znaju za koga da glasaju, ili glasaju zapravo iz bijesa i očaja. Ovako ne može dalje. Inače vjerovatno nećemo prepoznati svoju državu za deset godina”
Zvijezda njemačke najradikalnije ljevičarske parlamentarne stranke Linke (Ljevica), nasljednika nekadašnjih istočnonjemačkih Komunista, podnijela je ostavku kako bi osnovala vlastitu populističku formaciju, zasnovanu na skepticizmu prema ekološkim pitanjima i podršci Ukrajini, za koju ankete pokazuju da bi mogla osvojiti do 20 posto glasova na izborima.
Sahra Wagenknecht, koja je odrasla u Istočnoj Njemačkoj kao kćerka Njemice i Iranca, kazala je novinarima u ponedjeljak da će nastojati pridobiti nezadovoljne birače ljevice i desnice.
-Mnogi više ne znaju za koga da glasaju, ili glasaju zapravo iz bijesa i očaja. Ovako ne može dalje. Inače vjerovatno nećemo prepoznati svoju državu za deset godina – rekla je ona.
Uz njemačku ekonomiju pogođenu visokim cijenama energenata i inflacijom, slaba podrška strankama koalicije lijevog centra kancelara Olafa Scholza jača konzervativne demokršćane i otvara prilike za populiste.
Strožija pravila imigracije
Ta rascjepkanost omogućila je krajnje desničarskoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) da osvoji drugo mjesto na nekoliko nedavnih izbora – oslanjajući se na grupu birača koju bi Alijansa Sahra Wagenknecht također mogla iskoristiti.
-Opisuju me kao blisku Putinu ili proruski nastrojenu jer sam željela dogovoreno rješenje u Ukrajini. Vaše je legitimno pravo da nas ne volite ili da ne dijelite naše stavove. Ali nemojte ići jeftinim putem da nam pripisujete stvari koje mi ne zastupamo – rekla je ona.
Wagenknecht je pozvala na strožija ograničenja imigracije, usprotivila se slanju oružja u Ukrajinu i pozvala na rješenje pregovorima za rusku invaziju na tu zemlju.
Anketa zavoda Civey za T-Online pokazala je da bi oko 20 posto birača moglo zamisliti da glasa za njenu novu stranku. AfD ima podršku oko 20 posto u većini anketa, iza konzervativaca s oko 30 posto. Tri vladajuće stranke zajednički uživaju podršku 30 do 35 posto glasača, prenosi Reuters.