Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Andrei Illarionov

Bivši Putinov savjetnik: Evropski embargo na naftu i gas bi zaustavio Putina

illiaronov rse

Stoga zvuči izvještačeno pominjanje nužnosti sprečavanja širenja NATO-a kao razlog za napad na Ukrajinu, tim prije što je i sam Putin svojevremeno nekoliko godina želio da se priključi ovoj alijansi

Ruske snage će biti poražene u Ukrajini, ali ne znamo kada, kako i koliko će imati žrtava, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Andrei Illarionov, glavni ekonomski savjetnik predsjednika Rusije Vladimira Putina od 2000. do 2005. godine.

“Odgovor na ova pitanja će odrediti Putinovu sudbinu”, smatra Illarionov.

Prema njegovim riječima, pozicija Rusije je već znatno degradirana zbog rata u Ukrajini.

“Ona je isključena iz mnogih međunarodnih organizacija i foruma. Takođe, prilično je narušena i njena reputacija i to će trajati sve dok se rat ne okonča. Dakle, Putinova Rusija je izgubila status velike sile, koji neće biti obnovljen, osim ako Putin ili neko poslije ili umjesto njega drastično ne promijeni politiku nove Rusije”, ističe Illarionov.

On tvrdi da zapadne sankcije neće zaustaviti rusku invaziju, osim ako Evropa ne uvede embargo na uvoz ruskog gasa i nafte, što omogućava milijardu dolara dnevnog priliva u kasu zvanične Moskve.

Illarionov smatra da kinesko tržište ne može da posluži Rusiji kao zamjena za evropsko za izvoz energenata.

Ne slaže se sa stavovima da je Putin reagovao iracionalno.

“Putin je veoma proračunata ličnost. Pripremao je ovu kampanju protiv Ukrajine u posljednje dvije decenije. Prvi potez ka tom cilju je povukao još 2003. kada je pokušao da prisvoji pojas Tuzla u moreuzu Kerč (ostrvo koje je administrativno pripadalo Krimu)”, kaže Putinov bivši savjetnik.

Dodaje da ruski predsjednik koristi širenje NATO-a samo kao izgovor za invaziju na Ukrajinu, a da je u u prvom redu podstaknut imperijalnim ambicijama.

“Stoga zvuči izvještačeno pominjanje nužnosti sprečavanja širenja NATO-a kao razlog za napad na Ukrajinu, tim prije što je i sam Putin svojevremeno nekoliko godina želio da se priključi ovoj alijansi. Tačnije od 2000. do 2003. zvanična pozicija ruskih vlasti bila je punopravno članstvo u Sjevernoatlantskom savezu,” precizira Ilarionov.

On ocjenjuje da Putina ne može niko da ugrozi te da nije moguć scenario da ga obori neko iz najbližeg okruženja, kao što se to desilo sovjetskom lideru Nikiti Hruščovu 1960-ih.

Kompletan intervju možete pročitati ovdje.