BBC: Putin je korumpiran, njegovo tajno bogatstvo mjeri se milijardama
Niz suradnika ruskog predsjednika Vladimira Putina pod sankcijama je Sjedinjenih Država, ali iz ministarstva financija te zemlje sada su za BBC prvi put otvoreno istaknuli da je i Putin korumpiran.
Njegov glasnogovornik na ove je optužbe tek kratko poručio: “Ni na jedno od ovih pitanja nema potrebe odgovoriti jer su čista fikcija”.
Prošle sedmice je bitanski sudija Robert Owen objavio poduže izvješće o gotovo desetogodišnjoj istrazi ubistva bivšeg ruskog špijuna i prebjega Aleksandra Litvinenka te istaknuo kako je njegovu likvidaciju vjerovatno odobrio sam Putin. Ubistvo je obavljeno u jednom londonskom hotelu u novmebrz 2006. godine, kada je Litvinenku u čaj ubačena smrtonosna doza radioaktivnog polonija.
U vrijeme kad je ubijen Litvinenko je radio za britansku obavještajnu službu MI6 te špansku špijunsku agenciju, kojima je prenosio informacije o ruskoj mreži organizovanog kriminala i njenoj povezanosti s Kremljem. Također, trebao je s time u vezi biti i krunski svjedok u nekoliko sudskih postupaka.
Adam Szubin, zadužen za nadzor provođenja sankcija koje provodi američko ministarstvo financija, rekao je za BBC da je Putin korumpiran te da to SAD već dugo zna.
“Vidjeli smo kako svojim prijateljima i bliskim saveznicima pribavlja veliko bogatstvo, a one koje ne smatra prijateljima gura na margine. Bilo da je riječ o energetici ili drugim državnim resursima, on to usmjeruje onima za koje vjeruje da će mu služiti i isključuje one koji to ne čine. Za mene, to je slika korupcije”, kazao je Szubin, piše BBC.
Američka vlada već je ranije nagovijestila da Putin ima tajna ulaganja u energetski sektor, ali nisu ga dosad izravno optužili za korupciju. Sankcije – proširene na više pojedinaca i organizacija – poklopile su se sa sličnim mjerama koje je pokrenuo EU protiv Rusije. Okidač za njih bila je ruska aneksija Krima tokom političkih previranja u Ukrajini.
Szubin nije htio komentarista CIA-ino izvješće iz 2007. godine, u kojem se Putin procjenjuje na oko 40 milijardi dolara, ali potvrdio je da ruski predsjednik tajno gomila svoje bogatstvo.
“Navodno prima godišnju platu od oko 110.000 dolara, ali to nije stvarno stanje njegova bogatstva. Riječ je o čovjeku koji je godinama isprobavao načine kako prikriti koliko stvarno posjeduje.”
Kremlj, naravno, opovrgava te tvrdnje. Godine 2008. Putin je na tvrdnje da je najbogatiji čovjek u Evropi odvratio da je to glupost i potpuna izmišljotina, ali BBC je došao do čovjeka koji je ustvrdio kako iz prve ruke zna da o tome Putin laže.
Dmitrij Skarga, nekad na čelu državne brodarske kompanije Sovcomflot, kazao je kako je nadgledao transfer jahte vrijedne 35 miliona dolara koju je Putinu poklonio Roman Abramovič, vlasnik Chelseaja.
Jahta Olympia duga je 57 metara, a da je u vlasništvu ruskog predsjednika prikriveno je putem off shore kompanije. Skarga je istaknuo i kako se održavanje i troškovi jahte podmiruju iz državnih sredstava, iako joj je vlasnik Putin, a ne država.