Baltičke zemlje odvojile se s ruske električne mreže
![baltičke zemlje rusija](https://fokuscdn.b-cdn.net/wp-content/uploads/2025/02/struja-baltike-zemlje-1080x567.webp)
Odvajanje baltičkih zemalja od ruske električne mreže u subotu je prošlo bez problema za potrošače, objavile su električne tvrtke triju zemalja
Više od 30 godina nakon sticanja nezavisnosti od Sovjetskog Saveza, Estonija, Latvija i Litvanija isključile su se s ruske električne mreže, i pripojile su se evropskom sistemu, i to procesom koji je započeo prije mnogo godina, a rat u Ukrajini učinio ga je hitnim.
Njihove električne mreže jedan dan su funkcionisale samostalno, u takozvanom “ostvrskom modu”, a u nedjelju su se preko Poljske spojili na evropski sistem.
“Mogu potvrditi da je proces isključenja započeo u 06:00 po lokalnom vremenu”, rekao je za AFP Matas Noreika, potparol javnog operatera litvanske nacionalne električne mreže Litgrid.
Geoplotička ucjena
“Uzimamo Rusiji mogućnost korištenja elektroenergetskog sistema kao alata za geopolitičku ucjenu”, izjavio je litavski ministar energetike Žigimantas Vaičiunas.
Šefica evropske diplomatije Kaja Kallas, bivša estonska premijerka, pozdravila je na X-u “pobjedu demokratije”.
As from today, the electricity grids of Estonia🇪🇪, Latvia🇱🇻 and Lithuania🇱🇹 are synchronised with the EU energy grid, and disconnected from Russia and Belarus.
— EU Council (@EUCouncil) February 9, 2025
This will ensure greater energy security in the region and represents a step forward towards European integration. pic.twitter.com/WgDpP55FhJ
Službene proslave planirane su u sve tri zemlje. Latvija je u subotu fizički presjekla električni kabel koji je povezuje s Rusijom.
“Spremni smo”, objavio je litavski premijer Gintautas Paluckas na X-u, hvaleći “početak nove ere energetske nezavisnosti” za tri zemlje.
Proces je trajao godinama zbog brojnih tehnoloških i finansijskih problema i potrebe da se u međuvremenu diverzifikuje nabavka, posebno podzemnim kablovima.
Rat u Ukrajini
Promjena je postala hitna nakon rata u Ukrajini 2022, koja je ponovo probudila strahove među baltičkim narodima da će oni biti sljedeći na meti Moskve.
Sve tri zemlje su tada su prestale kupovati ruski plin i električnu energiju, ali njihove električne mreže ostale su povezane s Rusijom i Bjelorusijom, dok je frekvenciju opskrbe regulisala Moskva.
Tako su i dalje zavisili od Rusije za stabilan protok električne energije, ključan za uređaje koji zahtijevaju pouzdano napajanje, posebno u industrijskim procesima.
Nakon što se tri baltičke zemlje isključe iz ruske mreže, radiće u “izolovanom načinu rada” oko 24 sata kako bi testirale svoju mrežnu frekvenciju.
“Moramo provesti testove kako bismo osigurali stabilnost našeg energetskog sistema za Evropu”, rekao je Rokas Masiulis, zvaničnik Litgrida, a prenosi HRT.
Baltičke države pridružiće se evropskoj mreži preko Poljske.
Ipak, mogući su različiti kratkoročni rizici, poput kinetičkih (vojnih) operacija protiv kritične infrastrukture, kibernetičkih napada i kampanja dezinformiranja koje provodi Rusija, saopštio je litavski Odjel državne bezbjednosti.
Poljski elektroenergetski operater PSE najavio je slanje helikoptera i dronova za nadzor veze s Litvanijom.
Latvijski predsjednik Edgars Rinkevičs rekao je na javnom kanalu LTV1 da tri zemlje, iako “potpuno spremne”, ne mogu “isključiti moguće provokacije”.
Policija i volonteri
U Estoniji će policija i volonteri biti stacionirani na kritičnoj električnoj infrastrukturi do sljedećeg vikenda zbog opasnosti od sabotaže.
Nekoliko podmorskih telekomunikacijskih i energetskih kablova oštećeno je u Baltičkom moru posljednjih mjeseci. Stručnjaci i političari optužuju Rusiju za vođenje hibridnog rata, što Moskva negira.
Za Rusiju ovo odvajanje znači da njena enklava Kalinjingrad, smještena između Litvanije, Poljske i Baltičkog mora, ostaje odsječena od ruske glavne mreže, ostavljajući je da sama održava svoj elektroenergetski sistem.
Baltičke zemlje potrošile su gotovo 1,6 milijardi eura od 2018. na nadogradnju mreža, dok je Moskva potrošila 100 milijardi rubalja (1 milijarda dolara), uključujući izgradnju nekoliko elektrana na plin u Kalinjingradu.