Amerikanac odgovoran za tri ubistva nalazi se u Crnoj Gori (FOTO)
David James Vargas pronađen je ubijen u svojoj kući u Las Vegasu 20. maja 2008. godine. Policija je istraživala ubistvo, ali nisu uspjeli pronaći dokaze koji bi rasvijetlili taj krvni delikt.
A onda je u Los Angelesu ubijen Jeffrey Tidus, advokat. Ustrijeljen je s leđa u glavu ispred svoje kuće u naselju Rolling Hills 7. prosinca 2009. godine. Zatim je 26. februara 2011. Juan Gabriel Ramirez-Mendez umoren ispred svoje kuće u Whittieru, i to pred 7-godišnjom kćeri i dvogodišnjim sinom. Sva su trojica ubijena izbliza, a napadač se približio vrlo tiho – i to je bilo jedino što je na početku povezivalo sva tri umorstva, piše Jutarnji list.
Ali, kao i u svakoj dobroj kriminalističkoj seriji, policija se nije mirila s neriješenim slučajevima, posebno jer je bilo jasno da nije riječ o nasumičnim ubistvima, nego da je u sva tri slučaja “posao obavio” profesionalac. Istraga je počela dobivati obrise kad su se povezala druga dva ubistva. Naime, advokat Tidus i Ramirez-Mendez su imali jednu poveznicu: obojica su bila u sporu s Richardom Wallom (64), privrednikom iz Los Angelesa.
A onda je na vidjelo isplivala i poveznica s prvom žrtvom, Vargasom. Detektiv Clifford Mogg iz policije Las Vegasa za Los Angeles Times je ispričao kako je Vargas (53) pokušao otvoriti posao koji je tražen i profitabilan u “gradu grijeha”: želio je svoj servis za pratnju (escort) te ponudu limuzina. Tokom istrage je otkriveno da je Wallu dugovao najmanje 100.000 dolara zbog čega su se često svađali.
Jeffrey Tidus bio je poznat u advokatskoj zajednici Los Angelesa, partner u firmi Baute & Tidus te agresivan parničar koji je klijentima priskrbio finansijski vrlo povoljne presude. Istodobno je i svojoj firmi pribavljao veliku zaradu. Detektiv Joe Espino iz policije Los Angelesa rekao je da je Tidus pobijedio u parnici u kojoj je poraženi morao platiti 11 milijuna dolara.
A to je bio Christopher Gruys, prijatelj i poslovni partner Richarda Walla. Gruys je na suđenju izvadio fotoaparat, snimio Tidusa i zaprijetio mu smrću. Odvjetnik je tada zatražio i zabranu pristupa. No, Gruys nije mirovao. Kad je klijent pokušao doći do svojih 11 miliona, shvatio je da Gruys svoj novac prebacuje na Wallove račune (oni su u međuvremenu povezani kumstvom na Wallovu vjenčanju).
Tidus je pokrenuo tužbu te je ubrzo ubijen. Policija je zatim neko vrijeme Gruysa smatrala “osobom od interesa”, ali ne i sumnjivcem. Kad je postalo razvidno da je Wall glavni sumnjivac, njegov je kum Gruys preko odvjetnika poručio da se s njim dugo nije čuo i da nisu bili jako povezani, “razgovarali su nekoliko puta godišnje”.
Ramirez-Mendez je radio za Wallovu tvrtku Welded Fixtures od rujna 2007. do prosinca 2008. godine. Njegov je krimen u tome što je 2009. u ime zaposlenika podigao tužbu protiv bivšeg poslodavca, tvrdeći da im nisu plaćeni prekovremeni sati te da im se skraćuje pauza za ručak ili je uopće nemaju.
Parnica je riješena nagodbom u decembru 2010., a Ramirez-Mendez nikad nije dobio ni centa jer je u međuvremenu ubijen.
Richard Wall je tokom cijele istrage odbacivao bilo kakvu vezu s ubistvima i njegovi su alibiji bili potvrđeni. Osim toga, rijetki očevici potvrdili su da je u ubistvima sudjelovao tamnoputi muškarac u dobi od 30-ak godina. Policija je stoga morala pronaći argumente koji će je dovesti u situaciju da Walla mogu optužiti kao nalogodavca. I konačno su uspjeli, ali nisu htjeli detalje iznijeti novinarima. Tada su krenuli privesti Walla, ali su doživjeli poprilično neugodno iznenađenje.
Njegova vila ukrašena talijanskim prozorima i s velikim dvorištem s krušnom peći i jacuzzijem, koja se nalazi na brežuljku odakle se pruža predivan pogled na Los Angeles, bila je prazna.
Komšije nisu znali što se događa te su policiji rekli da je Wall bio vrlo povučen i nije se ni s kim družio. Potvrdili su da ga nema već neko vrijeme, ali su smatrali da je na odmoru. Zatim su potražili njegove prijatelje, rođake i bivše zaposlenike i tajna je razotkrivena: Richard Wall je pobjegao u Crnu Goru gdje boravi siguran da je izbjegao ruci pravde SAD-a. Podgorica nema sporazum o izručenju sa SAD-om, ali Wall bi morao imati crnogorsko državljanstvo da bi se ta mjera mogla odnositi na njega. No, to nije velik problem – potreban je samo novac. A njega Wall ima.
Rickey Ivie, njegov odvjetnik, za LA Times je izjavio da njegov klijent nije povezan s ubistvima te da su izneseni navodi “besmisleni”.
“On se sporio s ljudima. To je sve. Za mene je to potpuno neadekvatno.” Kad su ga pitali gdje se Wall nalazi, advokat je odbio odgovoriti.
“Čini mi se da gospodin Wall zaslužuje više od suda javnosti. On nije bjegunac jer nije optužen ni za što”, rekao je advokat Ivie.
Ako, dakle, nije povezan s ubistvima, sasvim opravdano se postavlja pitanje zašto je nestao. Ako zaslužuje više od suda javnosti, zašto se ne vrati u Los Angeles, razgovara s policijom i skine stigmu osumnjičenog za naručivanje tri ubojstva?