Fotografije Tima Lovelsa i narativ “Srebrenica: genocid u osam činova”
Povodom 21. godišnjice stradanja više od 8.000 srebreničkih muškaraca i dječaka, Historijski muzej BiH , Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću i SENSE – Centar za tranzicijsku pravdu, predstavili su večeras u Sarajevu izložbu fotografija forenzičkog fotografa Tima Lovelsa “Srebrenica” , te interaktivni narativ “Srebrenica: genocid u osam činova”, koji detaljno prikazuje na koji su način u Haškom sudu istraženi, dokumentirani i procesuirani zločini nad Bošnjacima u julu 1995.
Tim Lovels kao forenzički fotograf snimao je za Haški tribulan iskopavanje masovnih grobnica, a njegove fotografije poslužile su kao dokumentacija i dokazni materijal . Nastale su na lokacijama masovnih grobnica u kojima su pokopane žrtve genocida u Srebrenici.
Interaktivni narativ “Srebrenica: genocid u osam činova” detaljno prikazuje kako su događaji iz jula 1995. godine istraženi, dokumentirani i procesuirani u Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Pored audio-vizuelnih prezentacija osam segmenata srebreničke tragedije: Istraga, Ekshumacije, Preživjeli, Priznanja, Nevoljni svjedoci, Nemoćni očevici, Trajne posljedice i Sudski epilog, narativ sadrži izbor iz dokaznog materijala, odnosno oko 250 ključnih dokumenata koji su prilkom raznih suđenja u Hagu uvedeni u dokaze.
-Narativ se zove jer onaj koji to posmatra, a sve je postavljeno na internet, može da birta šta će da vidi, a šta ne – rekao je voditelj SENSE-a i autor narativa Mirko Klarin .
On je rekao da neki dokumenti u okviru narativa imaju po hiljadu stranica i pokazuju kako su utvrđene činjenice ,na kojim dokazima se zasnivaju
Narativ je dostupan na linku ttp://www.srebrenica.sense-agency.com/bs/.
Eugen Jakovčić iz Documenta podsjetio je da je i samo otvaranje Potočara kao memorijalnog centra uspjeh za koji su se izborile Majke Srebrenice,te da je to bio važan korak da se u budućnosti spriječi poricanje svega onoga što se dogodilo u Srebrenici.
Slijedeći veliki korak u u sprečavanju poricanja, smatra Jakovčić, je ono što radi SENSE kao agencija ,danas kao Centar za tranzicijsku pravdu. Izložba Tima Lovelsa, kako smatra Jakovčić, nadopunjuju cijelu priču.
Munira Subašić govoreći kao predsjednica Udruženja Majke Srebrenice zahvalila je SENSE-u, Mirku KLarinu i svima onima koji se trude da se sačuva sjećanje na Srebrenicu.
Ona je podsjetila da je danas u Potočare otišao kamion sa ostacima žrtava. Kako je navela, mali je broj čitavih tijela u tom konvoju.
Većem dijelu žrtava koje će biti pokopane pronađena je tek poneka kost ,a opet porodice su i s tim utješene, jer će bar znati gdje je nišan njihovim najbližim.
Ona je istakla da je svakoj majci potrebna istina o njenom djetetu i da svi zločinci trebaju biti kažnjeni.Kako je naglasila,majke čekaju pravdu, a to čekanje je najteže
Nkon prezentacije narativa i otvorenja izložbe uslijedila je diskusija “Srebrenica: ARTefakti genocida”. Učesnici u diskusiji su antropolog Hariz Halilović, književnica Ferida Duraković i umjetnik Danis Fejzić.
Izložba će biti otvorena do 30. augusta.