Sigurnost u školama
Ekspertni tim: Smanjen broj krivičnih djela u kojima učestvuju maloljetnici
U 2023. godini broj krivičnih djela u kojima učestvuju maloljetnici smanjen za deset puta u odnosu na 2009. godinu, naveo je ministar Katica
Ekspertni tim za prevenciju kriminaliteta i ostalih sigurnosnih rizika u Kantonu Sarajevo, koji je formirao ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica, analizirao je sigurnosnu situaciju na području Kantona Sarajevo, sa posebnim aspektom na sigurnost učenika i radnika u školama.
Ekspertni tim je uputio poziv za sastanak ministru unutrašnjih poslova KS Admiru Katici, kao i ministrici za odgoj i obrazovanje u Kantonu Sarajevo Naidi Hota Muminović kako bi izložila mjere koje je resorno ministarstvo poduzimalo u prethodnom periodu s ciljem povećanja sigurnosti i dobrobiti učenika.
Kako je istakla Hota Muminović, resorno ministarstvo sistemski pristupa tom pitanju još od 2015. godine, što je rezultiralo donošenjem i aktivnom primjenom tri pravilnika o zaštiti i dobrobiti djece. Posebno je značajno donošenje Smjernica komunikacije multisektorskog postupanja u iznenadnim, kriznim događajima u odgojno-obrazovnim ustanovama u KS u augustu 2023. godine zahvaljujući kojima sada svaka škola, pored pedagoga, ima i školskog psihologa, a propisano je i povećanje fizičke sigurnosti u školama, te svaka škola ima videonadzor, plan evakuacije, saradnju sa policijom, centrima za socijalni rad, kao i centrima za mentalno zdravlje.
Ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica još jednom je naglasio značaj multisektorskog djelovanja, te podsjetio da je zahvaljujući tome, kao i pravilnicima u školama koji predviđaju ranu i sistemsku prevenciju, u 2023. godini broj krivičnih djela u kojima učestvuju maloljetnici smanjen za deset puta u odnosu na 2009. godinu.
Članovi Ekspertnog tima pohvalili su mjere koje poduzima resorno ministarstvo, a prema riječima Faika Špage, poduzeti su prvi koraci ka ustrojavanju sistema sigurnosti u školskim i obrazovnim ustanovama što je vrlo odgovoran i ozbiljan posao.
Član Ekspertnog tima i ekspert za sigurnosna pitanja Safet Mušić kazao je da resorno ministarstvo sistemski pristupa pitanju sigurnosti učenika i nisu dozvolili da im, kao što je bio slučaj u Hrvatskoj, jedan incident determinira strategiju sigurnosti i da djeluju pod pritiskom.
Ipak, referirajući se na napad u osnovnoj školi u Zagrebu, koji se desio u decembru prošle godine, Ekspertni tim je zaključio da je potrebno nadograditi postojeći sigurnosni sistem u školama, s ciljem još bolje prevencije.
Prema riječima predsjednika Ekspertnog tima Elmedina Muratbegovića, Pedagoškim standardima i normativima za odgoj i obrazovanje u osnovnoj i srednjoj školi predviđeno je da svaka škola ima uposlenog radnika za servisno-tehničku i sigurnosnu podršku, te je tim usvojio zaključke kojima će se, između ostalog, ovi uposlenici što hitnije postaviti u školama gdje nedostaju i dodatno educirati.
-Ekspertni tim je donio zaključak da je potrebno što više kapacitirati radno mjesto radnika za servisno-tehničku i sigurnosnu podršu, iz postojećih resursa, koji bi imao zadatak baviti se poslovima sigurnosti i civilne zaštite i bio posebno educiran za ove poslove – izjavio je Muratbegović.
Dodao je da je Ministarstvu za odgoj i obrazovanje KS predloženo je da što hitnije definiše i donese Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz školskih ustanova, revidirajući prvenstveno i Kućni red škola. Unutar tog pravilnika, potrebno je posebnu pažnju posvetiti pitanju obaveznog zaključavanja nakon ulaska djece u školu, definisanju načina i vremena ulaska i izlaska iz škole roditelja (trećih lica), te posebno definisati na koji način zaposlenik škole dočeka, uputi i isprati treće lice u školi.
Ekspertni tim je najavio da će se i dalje intenzivno baviti tim pitanjem, te je zatraženo od Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS da dostavi informaciju o poduzetim mjerama koje se odnose na multisektorsko postupanje škola i drugih referentnih ustanova, u skladu sa zaključcima Skupštine i Vlade KS, saopćeno je iz Kabineta ministra unutrašnjih poslova KS.