amir džafić
Vlasnik hotela “Jablanica“ koji je pretukao radnicu osuđen na 10 mjeseci
U Općinskom sudu u Konjicu danas je izrečena nepravomoćna presuda Amiru Džafiću (44), vlasniku hotela „Jablanica“ kojom je proglašen krivim za nanošenje teških tjelesnih povreda iz čl. 172. st. 1. KZ F BiH na štetu Enise Klepo (28) i osuđen na zatvorsku kaznu u trajanju od 10 mjeseci.
Epilog je to krivičnog postupka vođenog u vezi s događajem od 1. avgusta ove godine, kada je Džafić brutalno pretukao svoju tadašnju uposlenicu Klepo, koja je u hotelu „Jablanica“ radila kao recepcionerka. Nezadovoljna uvjetima na svom radnom mjestu odlučila je dati otkaz i zatražiti isplatu svoje zarađene plaće.
Ona je o tom događaju jučer, kada je u Općinskom sudu u Konjicu i počelo i završeno suđenje, detaljno svjedočila, potvrdivši da je tog dana imala prepirku s direktoricom hotela Ines Džafić, inače suprugom optuženog, a koja ju je optužila za to da među uposlenicima širi nezadovoljstvo i koja je pozvala svog muža „da riješi problem“, piše Dnevni avaz.
Bio je ljut i razjaren
Kada je Džafić stigao, rekla je da je ubrzanim korakom krenuo prema njoj, da je bio ljut i razjaren te da ju je „izvadio“ iz stolice zadavši joj udarac u predjelu glave, a potom joj je u prostoru od hodnika ka bazenu iza zatvorenih vrata nanio više udaraca i upućivao joj pogrdne riječi.
-…Nakon svega, ne spavam, ne izlazim, moj život nije više isti, zahvaljujući Amiru Džafiću – rekla je Klepo u sudnici.
“Kao zastupnica oštećene ja na to nemam pravo, izuzev prava na imovinskopravni zahtjev, ali zaista, očekujem od Tužilaštva ulaganje žalbe na ovu presudu”, izjavila je advokatica oštećene Enise Klepo Nada Dalipagić.
Tužilaštva HNK će po dobijanju pismenog otpravka presude odlučiti o poduzimanju daljnjih mjera.
Džafić je jučer, podsjetimo, priznao krivicu za djelo koje mu se stavlja na teret, iako se prethodno izjasnio da nije kriv. Advokat, Nermin Karalić, koji zastupa Džafića je kazao kako je njegovom klijentu najdublje žao što je, uopće, došlo do ovoga, kao i da nije imao namjeru to učiniti te da se duboko kaje.
Uprkos priznanju krivice, jučer je proveden glavni pretres u cijelosti te su saslušani svjedoci, kao i vještaci, a prezentirani su i snimci dijela videonadzora iz hotela na kojima se vidi kako Džafić nasrće na Klepo.
Oštećena je u vezi s imovinskopravnim zahtjevom upućena na parnicu
U skladu s presudom, oštećena je u vezi s imovinskopravnim zahtjevom upućena na parnicu, a troškove krivičnog postupka dužan je izmiriti okrivljeni.
Inače, za krivično djelo – nanošenje teške tjelesne povrede zaprijećena je kazna u trajanju od šest mjeseci do pet godina.
Moguć otkup kazne
Zatvorske kazne u trajanju do godinu dana u Bosni i Hercegovini se mogu platiti. Jedan dan košta 100 ili 50 maraka (50 ili 25 eura), u zavisnosti od toga koji sud je odgovoran.
Prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine, dan zatvora se može zamijeniti za 100 KM. Krivični zakoni entiteta se razlikuju. Dok je u Federaciji BiH tarifa ista, Krivični zakonik Republike Srpske (RS) propisuje da je dan zatvora vrijedan 50 KM.
Krivični zakon Brčko distrikta BiH, poput državnog nivoa, propisuje da je dan zatvora vrijedan 100 maraka.
Zatvorske kazne do godinu dana, u praksi bosanskohercegovačkih sudova, najčešće se izriču, između ostalog, za lakše tjelesne povrede, za krađe u manjem iznosu, saobraćajna krivična djela, ugrožavanje sigurnosti, nesavjestan rad, zaključenje štetnog ugovora, privredne prestupe.