Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Suđenje u predmetu "Volan"

Kako “radi” automafija u BiH: U akciju kreću trojica u “borbenjaku”

mafija(3)
Foto: NAP

U optužnici se navodi brojka od 200 otuđenih automobila višemilionske vrijednosti

Na Sudu Bosne i Hercegovine danas je nastavljeno suđenje u predmetu “Cicović i drugi” u kojem je 25 optuženih koji su uhapšeni u akciji “Volan”.

Obimna optužnica u kojoj je opisano kako su optuženi vršili krivična djela, krali automobile koji su završavali i na području Srbije i Crne Gore nije do kraja pročitana. Nastavak je zakazan za 15. novembar.

Postupajući tužilac Džermin Pašić zatražio je mjeru pritvora za optuženog Branislava Gordića koji je privođen prije nekoliko dana čemu se odbrana protivi. Osim mjere pritvora za Gordića tužilac Pašić je zatražio izricanje mjere zabrane sastajanja optuženih sa svim svjedocima koji su navedeni u predmetu.

Čitajući jednu od najobimnijih optužnica ikada napisanih u Tužilaštvu BiH, tužilac je kazao da se optuženima na teret stavlja da su kao pripadnici organizovane kriminalne grupe krali i prodavali uglavnom skupocjena vozila na području oba entiteta.

Vozila su, navodi, najčešće krali na području Kantona Sarajevo, Istočnog Sarajeva, ali i drugih krajeva BiH.

Grupa se, prema riječima tužitelja, u periodu od 2011. do 2017. bavila krađom vozila, iznudom novca, rasprodajom dijelova vozila, prodajom ukradenih automobila i to na područje Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore, Slovenije…

Bili su podijeljeni u nekoliko grupa, djelovali na više lokaliteta a svako je imao svoja zaduženja. Vozila su krali koristeći specijalistički alat i pribor, naoružani i maskirani fantomkama, koristeći radiostanice podešene na policijske frekvencije, kako bi pratili kretanja policije, piše Oslobođenje.

U akciju su uvijek išla po tri člana i to u takozvanom borbenjaku, automobilu koji bi ukrali prije nego bi krenuli u izviđanje.

Nakon što uoče “zanimljivo vozilo”, priđu mu, uz pomoć alata ga otvore, te sa dekoderom ga pokrenu. Ukradeni automobil u većini slučajeva su krili u iznajmljenim garažama, kako na području RS-a tako i u FBiH. Neka vozila su odmah prodavali, dok su neka rezali u dijelove pa ih na taj način “unovčavali”, dok su neka vraćali vlasnicima ali uz otkup koji skoro nikad nije bio manji od 1.000 eura.

Na teren su zajedno izlazili Danilo Cicović, Slaven Dakić i Srećko Trifković. Oni su automobile uglavnom krali na užem području Sarajeva i to golfove, audije, BMW i druge luksuzne automobile, a potom bi ukradeni automobil krili u garaži čiji je vlasnik Dalibor Vasković.

Tokom čitanja optužnice u dijelu koji se odnosi na Srećka Trifkovića (koji se nalazi u pritvoru u sklopu istrage ubistva sarajevskih policajaca) moglo se čuti da je on prije četiri godine bio glavni akter krađe vozila škoda octavia i to u Ulici Geteova na Alipašinom Polju. Istog dana nakon što je ovaj automobil ukraden, Trifković se sa njemu poznatim osobama vratio u još jednu krađu, a na meti je bio golf 6. Tada su u blizini Tržnog centra Bingo presreli pripadnici MUP-a KS-a.

Tužilaštvo BiH je najavilo saslušanje 340 svjedoka. Na Sudu BiH kao svjedoci će se pojaviti i vlasnici automobila koji su im ukradeni. U optužnici se navodi brojka od 200 otuđenih automobila višemilionske vrijednosti.

Podsjetimo, optužnicom su obuhvaćeni Danilo Cicović, Vladimir Krsmanović, Srećko Trifković, Srećko Mandić, Slaven Dakić, Tomislav Petrović, Njegosla Milinković, Enis Mandal, Miroslav Pajić, Sreto Pajić, Davor Ninković, Jozo Markić, Puniša Purković, Dalibor Vasković, Miroslav Škobo, Mirsad Brkić, Zoran Mirjanić, Bojan Stašević, Zoran Čobović, Milorad Mirković, Nikola Radić, Branislav Gordić, Miroslav Čepo, Goran Nižić i Ferd Vukoja. Postupak protiv Bojana Košarca i Marka Trifkovića je ranije razdvojen.