Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Uhapšen u martu prošle godine

Crna Gora će “kralja kriptovaluta” izručiti Washingtonu

kralj kriptovaluta
Foto: Radio Slobodna Evropa

Većina kriterija ide u prilog zahtjevu za izručenje SAD-u, te je ministar pravde donio rješenje kojim se dozvoljava izručenje SAD, a istovremeno odbija izručenje Republici Koreji, dodaje se.

Crna Gora će Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) izručiti južnokorejskog državljanina Hyeonga Do Kwona, koji je prije godinu i devet mjeseci uhapšen u Podgorici, odlučio je crnogorski ministar pravde Bojan Božović.

Razne prevare

Do Kwona, takozvanog „kralja kriptovaluta“, potraživale su SAD i Južna Koreja zbog kaznenih djela prevara s kripto valutama „teškim“ najmanje 40 milijardi dolara, na koliko se procjenjuje šteta pričinjena investitorima krahom njegovih kripto valuta Luna i Terra, podsjeća Radio Slobodna Europa.

Ministarstvo pravde Crne Gore je razmotrilo sve činjenice i cijenilo kriterije kao što su težina kaznenih djela, mjesto izvršenja, redoslijed podnošenja zahtjeva, državljanstvo tražene osobe, mogućnost daljeg izručenja drugoj državi, priopćeno je iz spomenutog ministarstva.

Većina kriterija ide u prilog zahtjevu za izručenje SAD-u, te je ministar pravde donio rješenje kojim se dozvoljava izručenje SAD, a istovremeno odbija izručenje Republici Koreji, dodaje se.

Do Kwon je 23. marta 2023. uhapšen na podgoričkom aerodromu s poslovnim partnerom Changom Joonom, kada su s falsificiranim pasošima pokušali odletjeti za Dubai u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Suđenje u odsutnosti

Zbog tog kaznenog djela osuđen je na četiri mjeseca zatvora, a nakon izlaska iz pritvora u prihvatilištu za strance čekao je odluku o izručenju.

Do Kwonu je u New Yorku već počelo suđenje u odsutnosti. Porota je 5. aprila ove godine proglasila Do Kwona i njegovu kompaniju Terraform Labs odgovornim za građansku prevaru, složivši se s Američkom komisijom za reguliranje i trgovinu vrijednosnim papirima (SEC) da su obmanuli investitore, koji su izgubili oko 40 milijardi dolara.

Nakon te odluke suda kompanija Terraform Labs pristala je platiti oko 4,5 milijardi dolara u građanskom poravnanju sa SEC-om, no uprkos tome SAD su ostale pri zahtjevu da im Crna Gora izruči južnokorejskog državljanina.