parlament bih
Zvizdićev prijedlog izmjena Zakona o zastavi BiH nije prošao u prvom čitanju
Na usaglašavanje Kolegijumu Doma, radi nepostojanja entitetske većine, upućen je Prijedlog rezolucije o pravu na slobodu izražavanja u Bosni i Hercegovini u skladu sa evropskim standardima, čiji su predlagači poslanici Aida Baručija, Sabina Ćudić, Rejhana Dervišević, Jasmin Imamović, Mia Karamehić Abazović, Predrag Kojović, Saša Magazinović, Albin Muslić, Nihad Omerović, Ermina Salkičević Dizdarević i Denis Zvizdić
Na 5. sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) nije prihvaćeno negativno mišljenje Ustavnopravne komisije o Prijedlogu zakona o dopuni Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, kojeg su, u prvom čitanju, predložili poslanici Milan Dunović, Zlatan Begić i Vlatko Glavaš. U skladu s Poslovnikom Doma, Ustavnopravna komisija zadužena je da dostavi novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona.
Nakon što po drugi put nije prihvaćeno negativno mišljenje Ustavnopravne komisije o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o sportu u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagač poslanik Denis Zvizdić, Dom je obustavio zakonodavni postupak o ovom Prijedlogu zakona.
Predstavnički dom nije usvojio u prvom čitanju Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o zastavi Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač poslanik Denis Zvizdić.
Dom je usvojio Izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi „Nabavka i funkcionalnost ličnih dokumenata“, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH.
Usvojen je i Izvještaj o izvršenoj reviziji učinka na temu „Upravljanje troškovima fiksne i mobilne telefonije u institucijama BiH, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH”.
Predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH dr Denis Zvizdić obavijestio je poslanike da je Kolegijum Doma postigao saglasnost o Godišnjem izvještaju iz oblasti poljoprivrede, ishrane i ruralnog razvoja za BiH za 2020. godinu, čime se ovaj dokument, čiji je podnosilac Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, smatra usvojenim u Predstavničkom domu.
Dom je usvojio zaključak kojim traži od predsjedavajuće Savjeta ministara BiH da, u saradnji s Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, u roku od 30 dana organizuje sastanak s predsjednicima vlada entiteta i Brčko Distrikta BiH, te nadležnim ministrima za poljoprivredu i ministrima za finansije radi usaglašavanja i konačnog uspostavljanja modela IPARD operativne strukture u BiH.
Na usaglašavanje Kolegijumu Doma, radi nepostojanja entitetske većine, upućen je Prijedlog rezolucije o pravu na slobodu izražavanja u Bosni i Hercegovini u skladu sa evropskim standardima, čiji su predlagači poslanici Aida Baručija, Sabina Ćudić, Rejhana Dervišević, Jasmin Imamović, Mia Karamehić Abazović, Predrag Kojović, Saša Magazinović, Albin Muslić, Nihad Omerović, Ermina Salkičević Dizdarević i Denis Zvizdić.
Dom je dao saglasnost za ratifikaciju:
– Ugovora o zajmu (GrCF2 W2 E2 – Tramvajska pruga Ilidža – Hrasnica) između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj,
– Sporazuma o finansiranju godišnjeg akcionog programa za Bosnu i Hercegovinu za 2021. godinu između Evropske unije koju predstavlja Evropska komisija i Bosne i Hercegovine koju predstavlja Direkcija za evropske integracije Savjeta ministara BiH,
– Sporazuma između Evropske unije, s jedne strane, i Bosne i Hercegovine, s druge strane, o učestvovanju Bosne i Hercegovine u Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu,
– Memoranduma o razumijevanju i saradnji na realizaciji infrastrukturnih projekata između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore,
– Sporazuma između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Savezne Republike Njemačke o prihvatanju projekata tehničke saradnje za 2016. godinu.
Na usaglašavanje Kolegijumu Doma, radi nepostojanja entitetske većine, upućeno je davanje saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma o bezbjednosnoj saradnji između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Turske.