Zvizdić: Pristupanje Transportnoj zajednici važna odluka Vijeća ministara
Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić kazao je danas na pres-konferenciji da se jedna od najvažnijih današnjih odluka Vijeća ministara tiče omogućavanja pristupanja BiH Transportnoj zajednici čime se otvara mogućnost da se krene u četiri veoma važna infrastrukturna projekta.
– Danas je BiH pristupila Transportnoj zajednici i u tom smislu smo postali dio značajnog projekta Evropske unije i zemalja jugoistočne Evrope i tom smislu će biti aktivirana i grant sredstva koja smo dobili, a nastavit ćemo raditi i na realizaciji projekata koje smo dobili na samitu u Trstu – istaknuo je Zvizdić.
Kako je podsjetio, od ukupno šest projekata na samitu EU – zapadni Balkan u Trstu BiH je zbog dobre pripreme projektne dokumentacije dobila četiri.
– Kada je u pitanju predstavljanje unutar Transportne zajednice to nije pitanje dogovora i postoje vrlo jasne ustavne nadležnosti i odredbe Ugovora koji će precizirati na koji način se BiH predstavlja u jednom od četiri tijela unutar Transportne zajednice – istakao je Zvizdić, pozivajući sve da se ponašaju u skladu s Ustavom BiH pa i kada je riječ o predstavljanju u Transportnoj zajednici.
Istaknuo je da će u Ministarskom vijeću Transportne zajednice BiH predstavljati ministar prometa i komunikacija, a u tehničkim grupama će postojati koordinacija da bi se na adekvatan način zastupali interesi BiH.
Ministar prometa i komunikacija BiH Ismir Jusko podsjetio je na pismo evropskog komesara za pregovore o proširenju Johannesa Hahna otprije mjesec i po dana u kojem je obrazloženo šta bi sve BiH izgubila ukoliko ne bi potpisala ovaj ugovor.
– Takav luksuz nam definitivno ne treba prije svega jer je u opticaju 500 miliona KM, a 90 miliona KM su grant sredstva. Osim toga benefiti koji će uslijediti nakon pristupanja Transportnoj zajednici su možda i veći od svih nabrojanih sredstava – smatra Jusko.
Izrazio je opredjeljenje Ministarstva prometa i komunikacija BiH da s nadležnim ministarstvima Republike Srpske i Federacije BiH u budućnosti radi na izradi svih projekata, najavljujući da će se krenuti u izradu novih projekata nakon povratne informacije komesara Hahna o terminu potpisivanja Ugovora o pristupanju Transportnoj zajednici.
Kako je najavljeno, Ugovor bi trebao biti potpisan nakon što ga Predsjedništvo BiH odobri.
Ministar Jusko osvrnuo se i na pitanje Pelješkog mosta kazavši da je Ministarstvo dostavilo dopunu informacije koja se sastoji od svih izvještaja koje je pravila Radna grupa od 2005. do 2007. dodajući da će na sljedećoj sjednici parlamenta BiH poslanicima elaborirati šta se sve dešavalo u vezi s gradnjom tog mosta u Hrvatskoj od 2005. godine do danas.
– Od 2007. do danas nije preduzeta apsolutno niti jedna aktivnost o tom pitanju. Na sjednici ću istaći i da se od tog perioda četiri saziva parlamenta promijenilo kao i četiri saziva Vijeća ministara i pet ministara prometa i komunikacija – jasno je kazao Jusko.
Predsjedavajući Zvizdić je napomenuo da je na današnjoj sjednici Vijeće ministara utvrdio izmjene i dopune Zakona o ombudsmanima za ljudska prava BiH radi jačanja uloge ove institucije, te je donesena dopuna Odluke o vizama koja će pomoći razvoju turizma, privrede i ekonomije BiH, a Vijeće ministara osudilo je i svaki način prijetnji na novinare u skladu s Platformom Vijeća Evrope o zaštiti novinarstva.
– Dopunili smo važeću odluku o vizama na način da je proširena grupa zemalja s kojima BiH ima vizni režim na način da državljani tih zemalja mogu ulaziti i prolaziti kroz BiH ukoliko imaju višekratnu vizu Sjedinjenih Američkih Država, zemalja Šengena i Evropske unije – pojasnio je Zvizdić.
Također, Vijeće ministara danas je izdvojilo 2,1 milion KM koji će u skladu s kriterijima biti usmjereni za zapošljavanje i stambeno zbrinjavanje Roma na području BiH.
Zvizdić se osvrnuo i na posjetu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića BiH istakavši da BiH ostaje opredijeljena da jača dobrosusjedske odnose uz međusobno uvažavanje i poštivanje suvereniteta.
Govoreći o izjavama predsjednice Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović o radikalizaciji u BiH, kazao je da su one irelevantne zbog brojki “koje u tvrdnjama iz dana u dan mijenja”.
Naglasio je da se ne želi ulaziti u hipotetička nagađanja, a podsjetio je i da su Ministarstvo sigurnosti i obavještajne agencije BiH nekoliko puta jasno i u skladu s relevantnim podacima odgovorili na priču o hiljadama terorista i opasnosti od terorizma u BiH koji nije “niti manji niti veći nego u Hrvatskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji EU”.