Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Zukić: Kladionice se moraju uvesti u sistem PDV-a

Amir Zukic-2
Foto. Arhiv Fokusa

Na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH zastupnik SDA Amir Zukić postavio je zastupnička pitanja u cilju dobijanja informacije od strane Ministarstva finansija Vlade FBiH da dostavi koliki je prihod kladionica od 01.01.2016. godine sa današnjim datumom? Kolika je isplata poreza i koliko je plaćeno po Zakonu o igrama na sreću?

Kakva je struktura prometa kladionica na koju se plaća 5% i 300 KM paušala? Kolika je isplata pojedinačnih dobitaka u iznosu do 100 KM, ako nije oporeziva?

Da podsjetimo, zastupnik Zukić je ranije uputio incijativu da se kladionice uvedu u sistem
PDV-a. Po ranijim saznanjima, ukupan prihod države je oko 20 miliona maraka, a obim poslovanja kladionica 600 miliona. Da je toliko hljeba prodano u BiH bilo bi naplaćeno oko
80 miliona poreza.

„Neshvatljivo je što to do sada nije urađeno, posebno ako imamo u vidu da je ovo društveno štetna djelatnost i da imamo mnogo porodica koje su unesrećene jer njihovi članovi novac troše na klađenje. Novac od PDV-a bi mogao biti usmjeren u socijalne fondove, te za podršku mladim bračnim parovima i stimulaciju rađanja“, pojasnio je Zukić i dodao kako je poznato da kladionice ostvaruju enorman promet, a u budžet FBiH uplaćuju mizeran iznos. Do zarade dolaze lako, a izuzete su od plaćanja PDV-a za razliku od drugih djelatnosti.

Također, zastupnik Zukić je na jučerašnjoj sjednici podnio inicijativu za donošenje interventnog Zakona o regulisanju duga svih javnih preduzeća i ustanova. Zakonom bi
se jedinstveno za sve porezne obveznike riješilo pitanje plaćanja duga nastalog do 31. decembra 2015. godine na način: Da se dug plati u jednakim mjesečnim ratama u roku od 3-5 godina (period za svakog obveznika može utvrditi Vlada FBIH); Da se kamata obračunata na dug otpiše u cjelosti. Da se dozvoli kompenzacija međusobnih obaveza i potraživanja između Fonda zdravstva i poreznih obveznika; Da se dug za zdravstvo poreznim obveznicima čiji radnici nisu ovjeravali zdravstvene knjižice otpiše u iznosu od 50% ili u cjelosti. Da se doprinosi na teret poslodavca osim doprinosa za PIO otpišu u cjelosti, te da porezni obveznici moraju plaćati tekuće porezne obaveze blagovremeno.