Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Zašto sve više vojnika napušta Oružane snage BiH

zakletva vojnici13

U prošloj i ovoj godini sporazumni raskid ugovora u Oružanim snagama BiH zatražilo je oko 300 vojnika. Kao razlog za napuštanje vojske naveli su loše plaće, lošu ishranu, dotrajalu opremu zbog koje dolaze u opasnost, ali i činjenicu da samo dobijanje podoficirskog ili oficirskog čina osigurava ostanak u OS BiH nakon 35. godine.

Oni koji sačekaju 35. i nakon toga ostanu bez posla, pričaju vojnici, uglavnom nemaju mogućnost da se zaposle jer rijetko ko prima osobe iznad 35 godina za poslove koji se nude sa srednjom stručnom spremom kakvu oni imaju.

Zanimljivo je da je najveći broj osoba koje su zatražile raskid ugovora hrvatske nacionalnosti, a kao razlog za raskid naveli su odlazak u inostranstvo, piše Dnevni list.

Nakon što su ove informacije izašle u javnost reagirala je i ministrica obrane BiH Marina Pendeš koja je kazala kako vojnici koji napuštaju OSBiH to rade samovoljno, ali i kako se konstantno zapošljavaju novi kadrovi.

Pored brojnih priča kako je u bh. vojsci situacija kaotična Pendeš tvrdi da je zainteresiranost mladih ljudi za posao vojnika velika. Pojašnjava kako je 80 posto vojnika koji su napustili OS BiH to učinilo samovoljno, a po njoj, to je i logično jer većina njih ima ugovore koji ih za OSBiH vežu do njihove 35 godine.

-Zbog toga većina njih traži nova zaposlenja, iako im i mi nudimo razne prekvalifikacije, rekla je Pendeš.

Vojnici su izrazili ogromno nezadovoljstvo po skoro svim stavkama koja bi im, kako smatraju, zakonom trebala pripadati. Jedno od njih je vezano i za naknade koje nemaju karakter plaće. Pendeš objašnjava kako su u toku pripreme pravilnika kojim će uskoro biti reguliran radno-pravi status svakog vojnika.

Poručuje i kako deminer na terenu i deminer u kasarni ne mogu imati ista primanja, kao ni vojnik na straži i u vojarni, ili pilot koji leti i koji je prizemljen. Sve to kaže uskoro će biti regulirano pravilnicima.

Iz OS BiH ranije su kazali kako je osnovna plaća vojnika 600 KM bez naknada za prijevoz i odvojeni život, a ukupno iznosi nešto više od 900 KM. Također su naglasili kako je plaća vojnika u Hrvatskoj 600 eura, u Crnoj Gori 350, a u Srbiji je 250 eura.

Vojnici su se prethodno žalili i na nedostatak opreme i hrane, što im otežava posao. Objašnjenje za lošu situaciju u ovoj oblasti Pendeš nalazi u lošim javnim nabavkama, te obećava kako će situacija biti bolja od 2017. nakon čega će sve kasarne imati dovoljne zalihe hrane i novu opremu.

Brigadni general OSBiH Mirsad Ahmić potvrdio je kako imaju problema, a prvenstveno iz razloga jer su naslijedili zastarjelu opremu od entitetskih ministarstava.