Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Problematične poruke

Zašto bijeljinsko pravosuđe ne sankcioniše mladića koji širi mržnju na TikToku?

Okružno javno tužilaštvo iz Bijeljine još uvijek radi na predmetima protiv sada već punoljetnog mladića za širenje mržnje na društvenoj mreži TikTok, dok lokalni sud tek treba da donese odluku o jednom zahtjevu protiv njega. U međuvremenu TikTok propušta ukloniti štetan sadržaj iako se povratnici zbog njega osjećaju nelagodno. Sagovornici Detektora smatraju da bi pravosuđe moralo proaktivnije djelovati jer punoljetna osoba ima veću odgovornost prema zakonu i društvu

Aleksandar Marković iz Bijeljine na društvenoj mreži TikTok, koristeći profil pod nazivom “Srbija Srbima”, nastavlja otvoreno širiti govor mržnje, promovisati ideju “velike Srbije” i nezavisnost Republike Srpske (RS) – fotografijama koje aludiraju da cijela Bosna i Hercegovina postaje RS, kao i pružati podršku ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Ovaj 19-godišnjak na svom profilu najavljuje live povodom “oslobođenja Srebrenice”, navodi da je Ratko Mladić, nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske koji je osuđen na doživotni zatvor za genocid i druge zločine, njen gradonačelnik te pjeva stihove: “Jednu ću vam pjesmu otpjevati, o narodu koji će nestati…”

Detektor je ranije pisao o njemu, kada je na TikToku prijetio komšijama Bošnjacima, ali je još bio maloljetan te njegov identitet nije objavljen u tom momentu. Iako je ranije izjavio kako žali zbog svojih objava, nastavio je objavljivati uvredljiv sadržaj na ovoj društvenoj mreži.

U razgovoru za Detektor danas navodi da objavljuje sadržaj ove vrste kao odgovor na psovke i komentare na koje nailazi svakodnevno na svojim nalozima.

“Išao sam možda evo zadnjih deset liveova da se stvarno i ja ponašam korektno, ali kada mi opsuju crkvu, oltar, moju krsnu slavu, Božić, i kad ulaze kod mene u goste, puštaju ‘Kada Naser u Kravicu dođe’, i onda ja, naravno, ne bih bio čovjek od krvi i mesa, jedino da imam srce kameno da me to ne pogodi”, objašnjava svoje reakcije Marković.

“Ne mogu nekada da se obuzdam, nekada ne obraćam pažnju na komentare, ali onda uđe neka budala kod mene na goste, i ja se tada iznerviram i svašta kažem”, dodaje.

Za njegove sadržaje stručnjaci kažu da su kažnjivi zakonom, a građani da im izazivaju strah.

Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini ranije je navelo za Detektor da je u augustu 2023. zaprimilo izvještaj policije o vrijeđanju više lica bošnjačke nacionalnosti u ovom gradu od strane maloljetnog lica te da je formiran i krivični spis.

Tada su iz Tužilaštva dodali da je Centar za mentalno zdravlje u Bijeljini uputio maloljetnog mladića na liječenje u Banjaluku. Marković navodi kako je on tada išao u Banjaluku, gdje je ispitan, a potom mu je rečeno da ide kući.

Marković tvrdi kako mu je raniji profil, koji je koristio i tokom 2023., ugašen početkom prošle godine te kako s korištenjem novog profila nema velikih problema jer koristi holandsku IP adresu.

Portparol Milan Malivojević pojašnjava da je Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini protiv starijeg maloljetnika, sada punoljetne osobe, Osnovnom sudu u Bijeljini podnijelo prijedlog za izricanje vaspitne mjere – pojačan nadzor od strane organa socijalnog staranja, a zbog osnovane sumnje da je počinio krivično djelo “javno izazivanje i podsticanje mržnje”.

“Postupak je u toku, odluka Suda po navedenom prijedlogu još nije donesena. U 2024. godini zaprimljene su još dvije prijave i formirana dva predmeta, od kojih je u jednom predmetu donesena naredba o sprovođenju istrage, dok je drugi predmet formiran krajem 2024. godine”, navodi Malivojević, kao i da postupajući tužilac aktivno prikuplja dokaze i sprovodi sve istražne radnje, u cilju donošenja pravilne tužilačke odluke.

Pravni ekspert Filip Novaković smatra da su Markovićeve objave duboko problematične te da mnoge od njih ispunjavaju kriterije iz Krivičnog zakonika Republike Srpske, posebno u pogledu javnog izazivanja ili podsticanja nasilja i mržnje na osnovu nacionalne, etničke i vjerske pripadnosti.

“Konkretne objave, poput veličanja ratnih zločina, omalovažavanja etničkih grupa i slavljenja djela povezanih s genocidnom namjerom, naprimjer Srebrenica, mogu se tumačiti kao podsticanje mržnje i nasilja”, kaže Novaković.

Iako je konačna odluka na pravosudnim institucijama, opisani sadržaj predstavlja dokaz po Krivičnom zakoniku RS-a koji bi – ako se ne ospori – bio dovoljan da dokaže nečiju tvrdnju ili činjenicu, smatra Novaković.

Ponašanje ovog mladića može dodatno produbiti društvene podjele i tenzije na nivou lokalne zajednice u kojoj živi, ali i šire, uzimajući u obzir mehanizam outreacha koji je odabrao za širenje spornih poruka, što je posebno zabrinjavajuće u postkonfliktnom, multietničkom društvu, smatra Novaković.

Kaže da bi Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini, kao nadležno tužilaštvo, trebalo djelovati proaktivno s obzirom na javnu prirodu Markovićevih objava i njihov potencijal da podstaknu nasilje i mržnju. Dodaje da Tužilaštvo ima i pravnu i moralnu obavezu da temeljito istraži ovaj slučaj.

Marković tvrdi kako je protiv njega podneseno više krivičnih prijava, ali kako je svaki put bio oslobođen. U odnosu na prijavu iz 2023. godine, kaže da još nikad nije išao na sud, ali kako mu je tada oduzet telefon, koji mu nikada nije vraćen.

“Išao sam, prije možda mjesec – mjesec i po dana, u Okružno javno tužilaštvo, gdje je lično Bošnjakinja javni tužilac. Nisam tražio izuzeće iako sam imao na to pravo. Ja koliko sam nju shvatio, ona je to lično odbacila, zbog nekoliko videa, uključujući i video gdje sam ja puštao pjesmu za Srebrenicu”, navodi on te dodaje kako su trenutno, prema njegovim saznanjima, aktuelne dvije krivične prijave protiv njega.

Prema mišljenju Novakovića, distribucija ovakvog sadržaja putem računarskog sistema ili društvene mreže zahtijeva pažnju tužilaštva, čak i u odsustvu direktnih prijava.

“Dok su se Aleksandrovi postupci kao maloljetnika mogli rješavati rehabilitacionim mjerama, nastavak takvog ponašanja u punoljetstvu zahtijeva rigorozniji pravosudni odgovor. Promjena statusa iz maloljetnika u punoljetnika povećava njegovu odgovornost prema zakonu i društvu u cjelini. Ovaj obrazac ponašanja, koji traje od adolescencije do odraslog doba, također može ukazivati na duboko ukorijenjenu ideologiju, što čini njegovo rješavanje hitnijim”, kaže on.

Samir Baćevac, potpredsjednik Skupštine Grada Bijeljina, kaže kako je Marković ranije bio maloljetan, zbog čega je možda imao alibi da se krije iza zakona, ali kako bi sada trebao biti procesuiran jer iznosi vrlo uvredljive i neprimjerene sadržaje u svojim klipovima.

“Nažalost, Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini nema sluha za te stvari, mislim da je tu u suštini zakazao zakon, zakazale su institucije koje trebaju da se bave time”, kaže Baćevac.

On smatra da se mladi odgajaju u ambijentu mržnje i netrpeljivosti prema drugima.

“Mnogi se osjećaju nelagodno nakon takvih poruka, jer se ovdje poziva na ubistvo, poziva se na novo protjerivanje, rane su još uvijek svježe, još uvijek su sjećanja svježa na sve to, i naravno da to unosi dodatno nemir među stanovništvo, ali kad vidimo da organi koji to trebaju da sankcionišu ne rade, zamislite kako se osjeća obični građanin koji je to sve na svojoj koži doživio”, kaže on.

Društvena mreža TikTok ni ovog puta nije odgovorila na upit Detektora o tome zašto toleriše širenje mržnje na svojoj platformi.