Zasjeda PIC
Kakva će biti odluka Schmidta i hoće li nametnuti izmjene Izbornog zakona?
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obavio je konsultacije i s predstavnicima međunarodne zajednice, a boravio je i na Strateškom forumu na Bledu gdje se sastao sa brojnim diplomatama s kojima je razgovarao upravo o ovim pitanjima
U Sarajevu će danas biti održana sjednica Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC), a jedna od tema trebala bi biti izmjene Izbornog zakona i Ustava BiH, nakon što je pravni tim Ureda visokog predstavnika (OHR) u Bosni i Hercegovini obavio konsultacije s predstavnicima političkih stranaka.
Također, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt obavio je konsultacije i s predstavnicima međunarodne zajednice, a boravio je i na Strateškom forumu na Bledu gdje se sastao sa brojnim diplomatama s kojima je razgovarao upravo o ovim pitanjima.
U Hrvatskom narodnom saboru (HNS) očekuju da visoki predstavnik donese izmjene Izbornog zakona BiH i Ustava Federacije BiH koje bi osigure jednakopravnost konstitutivnih naroda i njihovo legitimno predstavljanje. Predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović uoči sjednice PIC-a izrazio je očekivanje da će visoki predstavnik “završiti započeti posao i donijeti odluke koje će omogućiti brzo formiranje vlasti nakon izbora”.
– Jednakopravnost konstitutivnih naroda temelj je mira u Bosni i Hercegovini. Svako narušavanje Daytonskog principa jednakosti vodi ka neželjenoj destabilizaciji zemlje. Podlijeganje uličnim pritiscima i prijetnji nasiljem do kraja bi narušilo vjerodostojnost institucije visokog predstavnika – saopćio je.
S druge strane, među predstavnicima ‘probosanskih’ političkih partija nisu za nametanje bilo kakvih rješenja u ovom trenutku i smatraju da bi se time moglo izaći u susret Hrvatskoj demokratskoj zajednici.
Za Stranku demokratske akcije (SDA) nametanje odluke je neprihvatljivo, a članica Predsjedništva SDA Alma Čolo kaže da nije stekla dojam da će se ići u tom smjeru prije izbora, nego smatra da OHR želi saslušati političke aktere kako bi odlučio da li će naredne poteze povući sada ili eventualno poslije izbora.
– Ili da to prepusti čak političkim strankama pobjednicama izbora, da to bude njihov prvi zadatak nakon izbora u oktobru – izjavila Čolo, koja je bila u delegaciji SDA na razgovorima u OHR-u.
U Demokratskoj fronti smatraju da bi Christian Schmidt rješenjem koje bi išlo u korist HDZ-u “zakucao ekser u ideju građanske BiH”.
– Ako već to želi, onda se treba raspisati sveopšti referendum na kojem će građani odlučiti da li žele građansku BiH jednakih pojedinaca ili etničke torove – kaže generalni sekretar DF-a Dženan Đonlagić.
Osim političkih stranaka, na konsultacijama u OHR-u bili su i predstavnici Vijeća za provedbu Deklaracije o ustavnim i drugim reformama u BiH: Miro Lazović, Ivo Komšić, Abdulah Sidran i Emir Zlatar.
Optimistični, kažu da su obavili konkretne razgovore i ponudili konkretna rješenja za deblokadu Federacije, ali se nadaju nastavku razgovora i konačnom dogovoru pronalaska rješenja u ovom, kako kažu, političkom vrtlogu, prenosi FTV.
Kako Klix.ba saznaje, zemlje Organizacije islamske konferencije (OIC) koju čini većina zemalja islamskog svijeta, a koje u PIC-u predstavlja Turska neće podržati nametanje političkog segmenta izbornog zakona i Ustava FBiH.
Članice OIC-a podržavaju tehničke izmjene izbornog zakona, ali su trenutno protiv plana političkog nametanja, navodi se.
Opći izbori zakazani su za 2. oktobra, a predizborna kampanja zvanično počinje u petak, 2. septembra.