Za tri godine namjeravaju prečistiti Modrac kako bi postao “drugi Neum”
Jezero Modrac bilo je poslije rata jedno od najpoznatijih i najpopularnijih kupališta na području Tuzlanskog kantona. Plaže su, te davne 1996. godine, bile pune, i starija i mlađa raja uživala je u čarima ovog lukavačkog jezera.
Danas, ispuštanjem otpadnih voda Rudnika Banovići i Đurđevik, umjesto rijeke Spreče formirao se odvodni kanal koji se sljeva u jezero Modrac, čiju vodu piju građani Lukavca i Tuzle.
“U turističkom smislu ovo što se dešava je katastrofa, međutim, Vlada TK, Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice, te Ministarstvo trgovine, turizma i saobraćaja sprovode aktivnosti oko jezera Modrac.
U pitanju je ogroman projekat sa ogromnim novcem. Ekskluzivno mogu izjaviti da su se pojavile zemlje iz EU koje će jezero prečistiti i sve ono što ulazi u vodu jezera Modrac pokupiti i prije nego što uđu u vodu. Ovim projektom, slobodno mogu reći da ćemo imati zlatni Neum,” – najavio je za Radio Kameleon ministar trgovine, turizma i saobraćaja TK Mirsad Gluhić.
Sam proces prečišćavanja će trajati između dvije i pet godina. Ministar Gluhić optimistično je najavio da će se građani moći u jezeru Modrac kupati već u trećoj godini projekta. Početak procesa prečišćavanja bi trebao da krene na proljeće 2018. godine.
Prljave i zapuštene plaže, ali i veliki procenat zagađenosti vode, segmenti su koji trenutno dominiraju ovom destinacijom.
Također, dubina jezera godinama se smanjuje, jer se u njemu taloži mulj iz tri okolna rudnika, a ova akumulacija predstavlja i jednu vrstu kolektora otpadnih voda i deponije za odlaganje smeća.
“Prije deset godina u Vladi TK donesen je Akt o zaštiti jezera Modrac. Mi ekolozi smatramo da je uvijek problem u implementaciji određenih pravnih dokumenata koje donese ili Vlada TK ili svjetska zajednica. S tim u vezi, smatramo da je potrebno da se radi na ekološkoj svijesti jer je ona uvjet za razvoj lijepih krajolika koji su za razvoj turizma potrebni,” istakao je Muhamed Omerović, predsjednik „EkoZelenih“ TK.