Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Za šta se terete Delimustafić i Škrijelj?

fazlagic_delimustafic

Alija Delimustafić, bivši ministar unutrašnjih poslova RBiH uhapšen je jutros po nalogu Tužilaštva KS.

Delimustafića su uhapsili pripadnici MUP-a Republike Srpske na području Istočnog Sarajeva, i to prilikom pokušaja bjekstva. Istovremeno, na području Kantona Sarajevo započeli su pretres na najmanje 10 lokacija tokom kojih je uhapšeno nekoliko osoba među kojima je i Juso Škrijelj, bivši pratilac Alije Izetbegovića.

Prema saznananjima Žurnala, Delimustafić, Škrijelj i njihovi pomagači su godinama učestvovali u prevarama sa nekretninama, pribavljajući višemilionsku imovinsku korist.
 
Oni su, naime, na osnovu krivotvorene dokumentacije ili prevara uknjižavali tzv. napuštene stanove na sebi odane ljude, koje su, potom, posredstvom Delimustafićevih firmi koje se bave prometom nekretnina, prodavali trećim licima. Među njihovim klijentima najčešće su bili arapski državljani koji su kupovali stanove na području Kantona Sarajevo.
 
Delimustafić je, kako bi lakše prikrio tragove, na području Istočnog Sarajeva osnovao kompaniju Centralexport koja se bavila trgovinom nekretninama. Direktor te firme bio je Hajrudin Delimustafić.
 
Na istoj adresi firme je imao i Juso Škrijelj. U poslovima sa nekretninama pomagala im je bivša sutkinja Općinskog suda u Sarajevu Lejla Fazlagić, koja je nezakonito uknjižavala stanove na osobe bliske porodici Delimustafić.

U Hrvatskoj je u toku pretres nektretnina donedavne sutkinje Općinskog suda u Sarajevu Lejle Fazlagić.

Fazlagić je podnijela ostavku na poziciju dodatnog sudije Općinskog suda u Sarajevu 27. maja ove godine. Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH je na sjednici održanoj 8. jula konstatovalo da joj mandat prestaje sa 30. julom 2016.

Tužilaštvo je protiv nje otvorilo istragu i navodno je izdat nalog za njeno hapšenje. Istraga je, saznaje Žurnal, počela sredinom ove godine, kada je VSTV-u stigla prijava protiv sutkinje Fazlagić, zbog sumnje da zloupotrebljava svoju poziciju. Ured disciplinskog tužioca otvorio je disciplinsku istragu, nakon koje je podignuta tužba protiv sutkinje Fazlagić, te predloženo njeno razrješenje.
 
Međutim, kako ne bi bila razriješena, ona podnosi ostavku, koju VSTV prihvaća. Istovremeno, Kantonalno tužlaštvo Sarajevo započinje krivičnu istragu. U početku je Lejla Fazlagić bila jedina osumnjičena, ali tokom istrage dolazi se do saznanja da je vođa ove kriminalne grupe, u stvari, Alija Delimustafić. No, problemi nastaju u septembru.
 
Lejla Fazlagić saznaje da joj se prisluškuje telefon, o čemu obavještava i svoje saradnike, zbog čega svi bježe u Hrvatsku. Međutim, Delimustafić i ostali se ubrzo vraćaju, dok Fazlagićeva ostaje na području Rijeke.
 
Podsjećamo, Delimustafić i Fazlagićeva godinama se dovode u vezu sa sumnjivim poslovima. Delimustafić je nekoliko puta hapšen i procesuiran, a dovođen je u vezu sa švercom oružja i ratnim profiterstvom.
 
Bivša sutkinja Lejla Fazlagić je bila sutkinja u ostavinskom postupku nakon smrti Adila Zulfikarpašića. Sumnjalo se da je upravo ona odigrala ključnu ulogu u tome da se prikrije nestanak višemilionske imovine koja je pripadala Zulfikarpašiću, a sa čim je povezivan bivši lider SDP-a Zlatko Lagumdžija.