Za razrješenje nemaju saglasnost, a za smjenu, navodno, nemaju uslove
Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Slučaj "Zoran Galić"

Za razrješenje nemaju saglasnost, a za smjenu, navodno, nemaju uslove

zoran galic
Foto: Arhiv

Hrvati i Srbi spremni udovoljiti zahtjevu Galića i poslati ga u prijevremenu penziju. Pod izgovorom nadležnosti, zakona i procedure. Bošnjaci u Vijeću ministara izričito protiv razrješenja jer bi tako Galić bio nagrađen otpremninom

Sud Bosne i Hercegovine raspisao je crvenu Interpolovu potjernicu za Zoranom Galićem, zamjenikom direktora SIPA-e koji je već mjesec dana u bjekstvu u Hrvatskoj. Time je otvorena mogućnost njegovog izručenja nadležnim institucijama u Bosni i Hercegovini, ukoliko hrvatsko pravosuđe donese takvu odluku.

Za to vrijeme, ministri i dalje odlučuju o Galićevom radnom statusu. Za razrješenje nemaju saglasnost, a za smjenu, navodno, nemaju uslove. Problem je nastao u proceduri između Nezavisnog odbora i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, navodi se u prilogu FTV-a.

Smjena, razrješenje i penzija. Dvije opcije za odbjeglog Zorana Galića, a Vijeće ministara BiH nema saglasnosti ni za jednu. Ministri podijeljeni, a na kraju druge hitne sjednice i bez kvoruma. Hrvati i Srbi spremni udovoljiti zahtjevu Galića i poslati ga u prijevremenu penziju. Pod izgovorom nadležnosti, zakona i procedure. Bošnjaci u Vijeću ministara izričito protiv razrješenja jer bi tako Galić bio nagrađen otpremninom.

Ministar odbrane BiH Zukan Helez traži isključivo smjenu: „Sad se traži razrješenje da bi opet ostvario neka prava i pogodnosti. Pred zakonom moramo biti svi isti i moraju raditi sinhronizovano sudska i izvršna vlast kada je u pitanju zaštita države BiH i njenih interesa. Zbog toga insistiram na smjeni, a ne razrješenju Galića“.

„Postoji dio pravnika koji sugeriše da smjena, a jednoglasno smo Helez, Forto, Hurtić i ja za smjenu Galića, ima propisani hodogram u kojem prijedlog treba doći od Nezavisnog odbora. Takvog prijedloga nema i postoji bojazan da bi se pogodovalo Galiću, koji bi u slučaju prijevremene, nezakonite ili proceduralno manjkave smjene vrlo brzo odlukom Suda i privremenom mjerom mogao biti vraćen na posao do okončanja spora“, kazao je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.

Smijeniti ga ne mogu, tvrdi ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić. Razlog – procedura. Zasada je na stolu samo lični zahtjev Galića za razrješenje. Bez prijedloga za smjenu koji treba doći od Nezavisnog odbora, Vijeće može postupiti samo po Galićevoj želji.

„Prijedlog za smjenu je u rukama Nezavisnog odbora i oni trebaju da pošalju taj prijedlog, odnosno da pokrenu postupak, što oni do sad nisu uradili. Postavlja se još jednom pitanje zašto to Nezavisni odbor nije uradio. Ukoliko Vijeće ministara smjeni Galića, to bi bilo protivzakonito i sigurno bi on to putem sudova osporio i dobio sve što je potrebno, odnosno na taj način pokazao da je Vijeće ministara napravilo nezakonitu radnju“, kazao je ministar Nešić

Oprečne informacije iz Nezavisnog odbora PSBiH, čiji predsjednik Enes Obralija tvrdi da su svoj dio posla obavili i jasno predložili da Galić bude smijenjen: „Nezavisni odbor PSBiH 1. augusta predložio Vijeću ministara BiH da razmotri smjenu. Time je Nezavisni odbor završio svoju ulogu 1. augusta 2024. godine u odnosu na Zorana Galića“.

Odbor tu stavlja tačku na slučaj Galić, ali ne i Nešić: „Sad je na predsjedavajućoj da obavi konsultacije sa predstavnicima bošnjačkog naroda u Vijeću ministara, a i ja ih pozivam da se upoznaju sa zakonom, da vide da je u ovom trenutku to jedina mjera koja se može uraditi bez kršenja zakona“.

Tri dana razmatranja, odgađanja, pa prebacivanja krivice s jednih na druge ukazuje na predstavu Vijeća ministara. U ovom primjeru krajnje je neozbiljno jer na čelu državne agencije za suzbijanje kriminala i korupcije čuvaju Galića optuženog upravo za navedena krivična djela. A, kada bjegunac dobije jaku političku zaštitu, država BiH postaje poznata po činjenici da je zamjenik direktora SIPA-e – lice s međunarodne potjernice.