Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Prvostepena presuda

Viši sud u Beogradu: Za zločine u Jajcu 23 godine zatvora

visi sud beograd
Foto: Arhiva

Prema prvostepenoj presudi, iskazi i svjedočenja petero preživjelih, uključujući svjedočenja Mustafe Bajramovića i Fahrije Mutića pred Višim sudom u Beogradu, bili su jasni i precizni – da su “vidjeli, čuli i doživjeli postupanje Jove Jandrića“, te o njegovoj krivici Sud nije imao dileme

Viši sud u Beogradu osudio je prvostepenom presudom Jovu Jandrića na 13, a Slobodana Pekeza na deset godina zatvora zbog ubistva 23 civila, među kojima četiri maloljetnika i deset žena iz sela Čerkazovići i Ljoljići na području Jajca – saopćeno je iz Fonda za humanitarno pravo.

Kako se navodi u saopštenju Fonda, presudom je utvrđeno da je 10. septembra 1992., kasno uvečer, grupa od oko deset naoružanih pripadnika vojske i policije – među kojima je bio i Pekez, a koju je organizovao i predvodio Jandrić – nezakonito lišila slobode i nasilno izvela iz kuća bošnjačko stanovništvo iz sela Čerkazovići i Ljoljići, većinom žene, djecu i starce.

-Pod prijetnjom smrću, oduzeli su im sve dragocjenosti i – udarajući ih puškama i nogama – sproveli do mjesta zvanog ‘Tisovac’. Tu su im naredili da se poredaju jedno pored drugog iznad provalije. Ubrzo potom, otvorili su rafalnu paljbu i ubili 23 civila – navodi se u saopćenju, prenosi BIRN BiH.

Prema prvostepenoj presudi, iskazi i svjedočenja petero preživjelih, uključujući svjedočenja Mustafe Bajramovića i Fahrije Mutića pred Višim sudom u Beogradu, bili su jasni i precizni – da su “vidjeli, čuli i doživjeli postupanje Jove Jandrića“, te o njegovoj krivici Sud nije imao dileme.

-Dokaz da je Pekez kriv pružio je upravo Jandrić koji je potvrdio da je Pekez bio u sastavu naoružane grupe koja je strijeljala civile – stoji u saopštenju.

Jovana Kolarić, koordinatorica projekta iz Fonda za humanitarno pravo, smatra da su izrečene kazne niske u odnosu na utvrđene činjenice i da nisu u skladu s dosadašnjom praksom Suda. Dodala je da je Tužilaštvo u završnoj riječi predložilo kazne zatvora od 20 i 12 godina.

Fond navodi da je prilikom obrazlaganja presude predsjedavajući Sudskog vijeća Bojan Mišić naveo da je za odmjeravanje kazne od najvećeg značaja bila „okolnost prije koliko vremena se desio zločin“, kao i godine optuženih, naglašavajući da okrivljeni Jandrić ima 70, a Pekez 67 godina.

Sud je tom prilikom naveo i da je cijenio razmjere zločina, kao i kazne izrečene za isti zločin pred Sudom Bosne i Hercegovine “koje su u tim razmjerama“.

-Ovo je prvi put da Sudsko vijeće navodi da se vodilo praksom Suda BiH pri odmjeravanju kazni, ali izricanjem takvih kazni odstupilo je od sopstvene prakse – kaže Kolarić.

Sud BiH je ranije za ubistva 23 civila iz Ljoljića i Čerkazovića osudio Mirka (Mile) Pekeza na 20 godina, Milorada Savića na 15, a Mirka (Špire) Pekeza na deset godina zatvora. Postupak protiv Jandrića i Slobodana Pekeza ustupljen je pravosuđu Srbije.

Kolarić kaže da je u postupcima za ratne zločine neutemeljeno da se protok vremena cijeni kao olakšavajuća okolnost, kako zbog same prirode i težine tih krivičnih djela, tako i zbog činjenice da je zakonom propisano da ta djela ne zastarijevaju.

-Životna dob okrivljenog ne može biti od značaja za visinu kazne, tim prije što su u vrijeme izvršenja djela okrivljeni imali 38, odnosno 35 godina, tako da su u pitanju bile odrasle i zrele osobe svjesne svojih postupaka – kaže ona.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Apelacionom sudu u Beogradu.