Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Više od 40 posto produžnih kablova na bh. tržištu nije sigurno

BiH

Produzni-kablovi_slika_O_35563669

Više od 40 posto produžnih kablova za upotrebu u domaćinstvu kontrolisanih u ovoj godini ne ispunjavaju bezbjednosne zahtjeve i za potrošače predstavljaju rizik od strujnog udara i požara, rezultat je nadzora koji su sprovele Agencija za nadzor nad tržištem BiH i tržišne inspekcije Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta.

Nadzor je obavljen nakon što je 2012. i 2013. godine utvrđeno da 80 posto, a 2014. godine 50 posto produžnih kablova za upotrebu u domaćinstvu na tržištu BiH nije usklađeno sa propisima i predstavlja ozbiljan rizik od strujnog udara i požara.

Od 1. februara do 31. maja Agencija za nadzor nad tržištem BiH, te tržišne inspekcije Srpske, FBiH i Brčko distrikta obavili su osam inspekcijskih kontrola u kojima je kontrolisano sedam različitih tipova produžnih kablova za upotrebu u domaćinstvu.

Inspektori su obavili administrativnu i vizuelnu kontrolu proizvoda i odabrali sedam uzoraka za laboratorijsko ispitivanje.

Laboratorijskom analizom je utvrđeno da tri uzorka ili 43 posto ne ispunjavaju bezbjednosne zahtjeve naredbe o električnoj opremi namijenjenoj za upotrebu unutar određenih naponskih granica, te da za potrošače predstavljaju rizik od strujnog udara i požara, saopšteno je iz Agencije za nadzor nad tržištem.

Utvrđeno je da utičnice na kontrolisanim uzorcima nemaju zatvarače i da je površina poprečnog presjeka provodnika u savitljivom kablu manja od minimalno dozvoljene.

Za sve neusklađene proizvode nadležni inspekcijski organi FBiH, Republike Srpske i Brčko distrikta naložili su mjere povlačenja sa tržišta, te obavještavanja potrošača o rizicima i načinu povrata spornih proizvoda, a u jednom slučaju izrečene su mjere uništavanja proizvoda.

Ukupno je sa tržišta povučeno 205 i uništena su 94 produžna kabla.

U dva slučaja produžni kablovi koji ne odgovaraju propisima i predstavljaju rizik uvezeni su iz Kine, dok je u jednom slučaju riječ o prenosnoj utičnici proizvođača “Elid” iz Srbije.