Debata
Vijeće sigurnosti UN-a danas o Bosni i Hercegovini
Vijeće sigurnosti UN održat će danas debatu o Bosni i Hercegovini, navedeno je u zvaničnom rasporedu na internet stranici Vijeća.
U rasporedu nije precizirano vrijeme početka debate, ali je navedeno da je početak planiran prije podne po lokalnom vremenu u New Yorku, odnosno rano poslije podne po centralnoevropskom računanju vremena.
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović otputovala je u New York će se obratiti na sjednici Vijeća sigurnosti UN.
Schmidtov izvještaj
Visoki predstavnik Christian Schmidt u svom posljednjem izvještaju upućenom Vijeću sigurnosti kritikovao je izjavu reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića koja se odnosila na odbranu Bosne i Hercegovine.
Izvještaj je objavio portal Istraga.ba, a kako je navedeno Schmidt je Kavazovićeve izjave nazvao retorikom podjela, stavivši ih u isti kontekst izjavama mitropolita Hrizostoma koje su se odnosile na Bošnjake i “muslimane”.
“Retorika koja izaziva podjele i ponekad agresivna retorika nekih vjerskih vođa također je povećala napetost. Naprimjer, 1. marta 2023. mitropolit srpsko-pravoslavne Hrizostom (Rajko Jević) nazvao je Bošnjake “muslimanima”, a kasnije muslimane “muhamedancima”. Još jedan primjer takve retorike je izjava reis-ul-uleme islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Husein ef. Kavazovića: ‘Na sve moguće načine moramo pokazati da smo spremni braniti institucije države Bosne i Hercegovine. Kada oni padnu, kao što su pali 1992. godine, moramo biti spremni ovu zemlju zaštititi i oružjem i, ako mogu tako reći, nitko ne treba imati dileme treba li to učiniti ili ne…'”, napisao je Schmidt u svom posljednjem izvještaju upućenom Vijeću sigurnosti UN-a.
Kritike Dodiku
Osim ovog, u izvještaju koji je objavila Istraga.ba upućene su kritike na račun predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
“Secesionistička retorika i djelovanje vlasti RS, odnosno gospodina Milorada Dodika, intenzivirana je u izvještajnom razdoblju. To truje političku klimu u entitetu i cijeloj državi. Vlasti RS-a kategorički odbacuju autoritet Ustavnog suda BiH, OHR-a i konfrontiraju se prema zapadnim partnerima. Dana 24. aprila, vladajuće stranke u RS-u potpisale su zajedničku izjavu s konkretnim koracima prema odcjepljenju. Ovo je opasan razvoj događaja”, naveo je Schmidt.
Dodao je da međunarodna zajednica mora zadržati alate kako bi odgovorila na sve ovo.
Vlada Republike Srpske usvojila je 29. Izvještaj Vijeću sigurnosti UN koji je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uputio generalnom sekretaru UN Antoniju Guterresu i zemljama članicama Vijeća sigurnosti.
Na internet stranici Vlade je u subotu, 29. aprila, objavljeno da se Izvještaj odnosi se na period od oktobra 2022. do maja 2023. godine, te da Vlada Republike Srpske u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izvještajima, izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, u cilju razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Vijeća sigurnosti i međunarodne zajednice.