Uz Dan borbe protiv mina demonstriran rad u humanitarnom deminiranju
Deminerski timovi Federalne uprave civilne zaštite na platou ispred Sarajevo City Centra, koristeći simuliranu minski rizičnu površinu i deminersko radilište, demonstrirali su način rada u humanitarnom deminiranju, javlja Anadolu Agency (AA).
Povodom 4. aprila, Međunarodnog dana borbe protiv mina, Federalna uprava civilne zaštite, kao vladina organizacija koja se, između ostalog, bavi i humanitarnim deminiranjem na području Federacije BiH, i ove godine se pridružila godišnjoj kampanji #TogetherAgainstMines (Zajedno protiv mina).
Cilj je podizanje globalne svijesti o problemima koje predstavljaju nagazne mine i druga neeksplodirana eksplozivna sredstva zaostala iz prethodnog rata.
Enver Grahić iz Federalne uprave civilne zaštite izjavio je kako žele pokazati način na koji obavljaju svoj posao.
”Danas smo tu došli i napravili ovu simluaciju da bismo građanima pokazali kako deminer radi cijeli dan”, rekao je Grahić.
On je podsjetio na podatak da je BiH prva u Evropi po zasićenosti minama.
Kampanju je inicirao Međunarodni centar za humanitarno deminiranje iz Ženeve (Geneva International Centre for Humanitarian Demining – GICHD), kako bi međunarodna zajednica pojačala napore u protivminskom djelovanju.
Na taj način su prezentirali svoj rad, prikazali video klipove operacija deminiranja i uništavanja neeksplodiranih eksplozivnih sredstava, koje je realizirala FUCZ, i izložili eksponate sredstava, opreme i alate koje koriste u ovim operacijama.
Alden Ćesko, deminer vodič psa Federalne uprave civilne zaštite, kazao je kako njegov radni dan počinje izvođenjem i hranjenjem pasa, kao i drugim poslovima koje briga o ovom vrijednom ”kolegi” zahtijeva.
”Poslije toga idemo na istrčavanje i trening. Ako imamo da idemo u pravo minsko polje, odemo, dođemo na teren. Imamo tri, četiri, pet boksova, zavisno od terena zemljišta. Odradimo ja i Ogi to što se od nas traži”, pojasnio je Ćesko.
Psi su, istakao je, u ovom poslu veoma bitni jer po veličini pregledanog terena mogu zamijeniti nekoliko ljudi. Iako psi prolaze obuku prije nego što počnu raditi s deminerima, potrebno je oko godinu dana da se životinja navikne na tu vrstu posla.
Uprkos poteškoćama s kojima se suočava, Ćesko je kazao kako bi opet izabrao ovaj posao.
”Nailazimo na sve i svašta, mine, granate. Svašta se pronađe u minskom polju. Ali znaš da si uradio neko humano djelo“, pojasnio je Ćesko.
U više od 60 zemalja i teritorija opasnost od mina, kasetne municije i eksplozivnih sredstava zaostalih iz ratova utiču na živote miliona ljudi. BiH je među zemljama sa najvećim stepenom zagađenja minama, čiji su stanovnici u stalnoj opasnosti, a demineri Federalne uprave civilne zaštite svakodnevno rade na čišćenju minskih polja i uklanjanju i uništavanju neeksplodiranih eksplozivnih sredstava.