Privredna komora FBiH
Uvođenje jedinstvenog broja 112 za hitne situacije nije političko pitanje
Uspostavljanje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve 112 je definirano Direktivom Evropske unije (Odluka Vijeća od 29.07.1991. godine o uvođenju jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve, br. 91/396/EEC) i ojačano naknadno usvojenim zakonima
Privredna komora Federacije Bosne i Hercegovine i Udruženje ovlaštenih zastupnika i trgovaca automobilima FBiH skreću pažnju na značaj uvođenja jedinstvenog evropskog broja 112 za hitne situacije, saopćeno je iz te komore.
– Naime, uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije 112 je pitanje direktne, životne sigurnosti svih građana BiH, a ne političko pitanje. Podsjećamo da je uvođenje jedinstvenog evropskog broja za hitne situacije 112 od naročite važnosti u situacijama automobilske nesreće i da direktan poziv daje mogućnost spašavanja ljudskog života, što bi trebalo da bude jedinstveni i ključni prioritet svih nadležnih institucija – saopćeno je.
Kao dodatno obrazloženje, podsjećaju da se nova vozila u Bosnu i Hercegovinu uvoze u skladu s EU homologacijom, gdje posljedično, takva vozila moraju ispunjavati sve normative propisane u EU, posebno one koji se tiču sigurnosnog aspekta. Tako su svi proizvođači novih vozila koji ih plasiraju na području EU i ostatku zemalja koje teže članstvu, od 1. aprila 2018. godine obavezni u svim novim vozilima serijski isporučivati i sistem koji omogućava poziv na broj 112 (manuelni i/ili automatski).
Nova vozila dolaze s integrisanim komunikacijskim jedinicama i SIM karticama putem kojih vozači mogu besplatno pozvati broj za hitne slučajeve ako se desi udes ili to čak čini samo vozilo ako putnici u njemu iz bilo kog razloga (npr. teške povrede) nisu u stanju to učiniti.
– Jasno je već, ovdje se radi o izuzetno vrijednom sistemu koji pomaže u spašavanju ljudskih života i brzoj reakciji hitnih službi spašavanja. U hitnim slučajevima je kritično upravo prvih 30 do 60 minuta reakcije, što su dokazali i struka i adekvatna istraživanja na tom polju, a nekada su i sekunde od presudnog značaja – pojašnjava se u saopćenju.
Kako je predmetna direktiva stupila na snagu 2018. godine, takvih vozila sa integrisanim pozivom za hitne slučajeve je sve više čak i na cestama u BiH, a početi će se pojavljivati i u segmentu rabljenih vozila kroz masovni uvoz iz EU. Međutim, s obzirom da sistem ne funkcioniše u BiH, to znači, kako se upozorava u saopćenju, da sve dok su vozači na području Bosne i Hercegovine, njihova sigurnost nije zagarantovana na isti način kako je to učinjeno u svim ostalim zemljama Evrope.
Uspostavljanje jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve 112 je definirano Direktivom Evropske unije (Odluka Vijeća od 29.07.1991. godine o uvođenju jedinstvenog evropskog broja za hitne slučajeve, br. 91/396/EEC) i ojačano naknadno usvojenim zakonima, tačnije Direktivom br. 98/10/EC Evropskog parlamenta i Vijeća od 26.02.1998. godine o primjeni odredbi otvorenog pristupa mreži (ONP) za glasovne telefonije i o univerzalnim telekomunikacijskim uslugama u konkurentnom okruženju.
U Bosni i Hercegovini su delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, na sjednici održanoj još 2008. godine usvojli Okvirni zakon o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih ili drugih nesreća u BiH, nakon čega je formiran i Operativno-komunikacijski centar 112 u BiH.
Iako se tada činilo da će implementacija broja 112 biti dovedena do kraja na način kako je propisano brojnim EU direktivama, u međuvremenu su ga implementirale sve zemlje regiona, dok je finalizacija ovog projekta u Bosni i Hercegovini na koncu dovedena pod veliki znak pitanja upravo iz političkih razloga, čime je sigurnost građana BiH, ali i svih turista u BiH, ugrožena.
Iz Privrdne komore poručuju da stoga još jednom žele javno ukazati i alarmirati sve nadležene institucije na nužnost otklanjanja svih barijera, a naročito političkih, u usvajanju odluke o jedinstvenom evropskom broju za hitne situacije 112, te podvući da je usvajanje ove odluke isključivo direktno pitanje životne sigurnosti i spašavanja ljudskih života naročito u slučaju automobilske nesreće.