Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Put ka EU

Usvojen je “evropski” zakon o graničnoj kontroli, evo šta se njime sve reguliše

Foto: Hazim Aljović/FENA

Poslanici su usvojili i principe (prvo čitanje) Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH koji je također predložilo Vijeće ministara BiH, a koji je razmatran po skraćenom postupku

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici, po hitnom postupku, usvojio Prijedlog zakona o graničnoj kontroli, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Od prisutnih 39 poslanika, 20 ih je glasalo ‘za’, 10 ‘protiv’, a devet poslanika je bilo suzdržano.

Uz ovaj prijedlog zakona, usvojen je i zaključak da ga Predstavnički dom državnog parlamenta uputi Domu naroda sa zahtjevom za razmatranje po hitnom postupku.

Dedićev prijedlog

Poslanici su se izjasnili i o prijedlogu zaključka koji je predložio Šemsudin Dedić (SDA), ali nije bilo dovoljne entitetske većine za njegovo usvajanje pa je upućen Kolegiju na usaglašavanje.

Dedić je predložio da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH zaduži Vijeće ministara BiH da u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona o graničnoj kontroli BiH, u saradnji s nadležnim organima Republike Hrvatske, završi aktivnosti na izmjenama i dopunama postojećeg ili potpisivanju novog ugovora o određivanju graničnih prijelaza između BiH i Republike Hrvatske, kojim će se: osigurati kategorizacija dodatna tri granična prijelaza na svim inspekcijskim kontrolama i statusom BIP-a (Izačić, Donji Svilaj i Šamac) te unaprijediti stanje graničnih prijelaza za saobraćaj putnika i roba između BiH i Hrvatske, dodjeljivanjem statusa većem broju međunarodnih cestovnih graničnih prijelaza za promet putnika i roba.

Poslanici su usvojili i principe (prvo čitanje) Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH koji je također predložilo Vijeće ministara BiH, a koji je razmatran po skraćenom postupku.

Za ovaj zakon glasalo je 30 poslanika, jedan je bio protiv, a osam suzdržano.

Radi se o dva ‘evropska’ zakona koje je polovinom decembra prošle godine jednoglasno usvojilo Vijeće ministara BiH. Podrškom ovim zakonima, koji su ključni prioriteti na evropskom putu Bosne i Hercegovine i nose oznaku ‘EI’, kojom se potvrđuje odgovarajuća usklađenost s pravnom stečevinom Evropske unije (EU), Vijeće ministara BiH poduzelo je relevantne korake za dobijanje datuma za otvaranje pregovora BiH s EU.

Šta sadrži zakon o graničnoj kontroli

Prijedlogom zakona o graničnoj kontroli, koji je predložilo Ministarstvo sigurnosti, ispunjava se jedan od strateških ciljeva iz ranije usvojene Strategije integriranog upravljanja granicom u Bosni i Hercegovini.

Odredbama novog zakona uređuju se, među ostalim, važna pitanja upravljanja granicom, te se vrši njihovo usklađivanje s važećom pravnom stečevinom EU.

Kroz 11 poglavlja ovaj prijedlog zakona na sveubuhvatan način uređuje pitanja granične kontrole i nadležnih tijela; prelaska državne granice, graničnih prijelaza i odobrenja; graničnih provjera i nadzora državne granice.

U poglavlju granična linija i uređenje prostora uz državnu granicu propisana su pravila koja se odnose na razgraničavanje, obilježavanje i uređivanje granične linije i njene vidljivosti, kao i na zabranu djelatnosti uz graničnu liniju i uređenje prostora uz državnu granicu.

Istovremeno su uređena pitanja povrede državne granice i granični incidenti; međunarodna granična saradnja; prenošenje oružja; te prikupljanje ličnih podataka i evidencije u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka – navedeno je ranije iz Vijeća ministara BiH.

Prijedlogom zakona o zaštiti ličnih podataka vrši se usklađivanje s Uredbom EU iz 2016. godine o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom ličnih podataka i o slobodnom kretanju ovih podataka, te prihvataju međunarodno priznati standardi u ovoj oblasti.

Kako je navedeno iz Vijeća ministara BiH, predloženi zakon predstavlja pomak u odnosu na trenutna rješenja, posebno u dijelu kojim se uređuje zaštita fizičkih lica u vezi s ličnim podacima koje obrađuju nadležna tijela u svrhe istraga, otkrivanja krivičnih djela, gonjenja učinitelja krivičnih djela, izvršenja krivičnih sankcija, uključujući i zaštitu od prijetnji javnoj sigurnosti i njihovo sprečavanje.