parlament fbih
Usvojen zakon o Južnoj interkonekciji uprkos protivljenju Čovićevog HDZ-a
Planirani plinovod Južna interkonekcija će se spojiti s plinificiranim dijelom BiH – od Travnika, preko Zenice, Visokog i Sarajeva do krajnjeg istoka zemlje.
Prijedlogom zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska usvojen je danas u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine sa 76 za, 5 suzdržanih i 14 protiv.
Zakon se razmatrao po hitnoj proceduri. Riječ je o prijedlogu koji je ranije u proceduru pustila SDA. Bilo je amandamana Naše stranke, a SDA je kao predlagač prihvatila iste.
BH – Gas ostaje nositelj projekta kako je navedeno u prijedlogu zakona iz 2021. godine, a koji je rađen u saradnji s Ambasadom SAD koja se jutros oglasila i poručila “Ambasada SAD poručila Parlamentu FBiH: Glasate za budućnost BiH ili za Rusiju”.
Protiv su glasali poslanici HDZ BIH i manjih stranaka okupljenih oko udruženje HNS.
Slijedi glasanje u Domu naroda PFBiH, ali se očekuju poteškoće s obzirom da se HDZ BiH oštro protivi ovom zakonskom rješenju. HDZ želi, podsjećamo, da bude osnovana nova kompanija za gasovod sa sjedištem u Mostaru.
Odmah nakon glasanja Klub SDA je zatražila pauzu u trajanju od 20 minuta.
Zakon predviđa da javna kompanija BH Gas bude nosilac projekta Južna interkonekcija
Da bi stupio na snagu, Prijedlog zakona mora da odobri većinom glasova i u istom tekstu i Dom naroda.
Tekst je potekao još iz perioda prošlog saziva Federalne vlade, a sada mu je službeni predlagač zastupnički klub Stranke demokratske akcije.
Zakon predviđa da javna kompanija BH Gas bude nosilac projekta Južna interkonekcija, za koji su zagovornici kazali da je od strateškog interesa za građane Federacije BiH odnosno Bosne i Hercegovine jer će smanjiti ovisnost o snabdijevanju ruskim gasom.
Predstavnici Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH, također zagovornici zakona, cijelog dana su bili prisutni na ovoj sjednici Predstavničkog doma.
Uime HDZ, koji je bio protiv, Mladen Bošković, inače dopredsjedavajući Doma, nakon glasanja Doma o uvrštavanju ovog zakona u dnevni red na početku sjednice, izrazio je nezadovoljstvo zbog “preglasavanja HDZ-a”, kako je naveo, ne samo danas u Predstavničkom domu već i jučer na sjednici Federalne vlade.
Datum naredne sjednice Predstavničkog doma je 18. decembar.
Karamatić predložio, Parlament prihvatio: Ide se u reorganizaciju kompanije BH Gas
Federalni zastupnici potom su usvojili zaključke o Južnoj interkonekciji nakon što je ovaj Zakon usvojen u Zastupničkom domu. Mario Karamatić predložio je Zaključak kojim se ide u reorganizaciju preduzeća BH Gasa.
“U okviru tačke dnevnog reda Prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republika Hrvatska dostavlja se tekst prijedloga zaključka:
- Predlaže se da Vlada FBiH i BH Gas d.o.o. Sarajevo u roku od 30 dana stupe u proces reorganizacije BH Gasa d.o.o. Sarajevo s ciljem uspješne implementacije projekta Južne interkonekcije, uvažavajući ustavnu strukturu FBiH i zemljopisnu pokrivenost ovog strateškog projekta. Reforma BH Gasa će podrazumijevati izmjene upravnih i nadzornih struktura, te odrediti sjedište za eventualne neophodne terenske urede, kroz izmjene Statuta društva i pratećih dokumenata.
- Predlaže se da se uradi dubinska analiza poduzeća BH Gasa d.o.o. Sarajevo sa striktnim uvažvanjem primjedbi, nalaza i zaključaka Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH”, navedeno je u dokumentu.
Mapa Južne interkonekcije
Projekt plinovoda Južna interkonekcija, koji bi povezao Bosnu i Hercegovinu i Republiku Hrvatsku, prostirao bi se na pravcu Zagvozd (Hrvatska) – Posušje (BiH) – Tomislavgrad – Šuica – Kupres – Bugojno – Novi Travnik/Travnik, s krakom za Mostar. Ukupna dužina trase iznosila bi 180 kilometara, a projekt je procijenjen na oko 100 miliona eura.
Planirani plinovod će se spojiti s plinificiranim dijelom BiH – od Travnika, preko Zenice, Visokog i Sarajeva do krajnjeg istoka zemlje.