Unija za održivi povratak i integracije u BiH: Sistemski riješiti prihvat migranata
Svjesni novonastale situacije povodom priliva izbjeglica i migranata u Bosnu i Hercegovinu sa područja Bliskog istoka, Unija za održivi povratak i integracije u BiH poziva nadležne institucije u zemlji da se uključe u sistemsko rješavanje prihvata i njihovog smještaja, prenosi Anadolu Agency (AA).
Ne tako davno, u periodu od 1992. do 1995. godine BiH je napustilo 1,2 miliona građana koji su utočište pronašli izvan granica svoje zemlje. Trenutno 98.578 osoba ima zvaničan status interno raseljene osobe u BiH, od čega je jedna trećina još uvijek ugrožena. Oko 20.000 osoba je zvanično registrovano kao izbjeglice iz BiH koje borave izvan zemlje porijekla. Broj ugroženih manjinskih povratnika iznosi 47.000. Izgrađeno/obnovljeno je oko 327.000 domova. Više od 2.700 stambenih objekata je bez elektrifikacije.
Zdravstveno osiguranje nema 10.675 lica, a 8.994 porodice su u stanju socijalne potrebe bez ikakvog primanja, dok samo 0,8 do jedan postopovratnika radi. U BiH još uvijek postoji preko stotinu kolektivnih centara. Teritorijalno 2,3 procenta BiH je pod minama, što znači da je 84 hiljade neuklonjenih mina.
“Bez obzira na probleme sa kojima se susreću naši građani, konstantno nam pristižu informacije od naših članica, nevladinih organizacija, da se migrantima pruža pomoć od građana BiH u hrani, odjeći, lijekovima. Međutim, to su sve jednokratna rješenja. Prema procjenama, do sada je u BiH registrovano oko 800 migranata/izbjeglica sa Bliskog istoka, a prema izjavama ministra Dragana Mektića, očekuje se novi talas od 50.000 izbjeglica koji će doći u BiH što bi predstavljalo svojevrsnu migrantsku krizu“, kaže se u saopštenju UZOPI u BiH.
Dodaju da je potrebno je pronaći rješenja za smještaj migranata/izbjeglica sa Bliskog istoka koji trenutno borave u BiH i uraditi klasifikaciju njihovog statusa, da li žele da traže azil u BiH ili samo povremeno borave u našoj državi.
“Potrebno im je pružiti svaku vrstu ljekarske pomoći. Najvažniji je multisektorski pristup svih relevantnih aktera u BiH, od državnih institucija, međunarodnih organizacija i organizacija civilnog društva u kreiranju povoljnog ambijenta za prihvat migranata/izbjeglica sa Bliskog istoka“, zaključuju iz UZOPI u BiH.