Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

novi grad

Udruženje “Green Team” animiralo učenike na projektu zaštite životne sredine

Foto: Fena

Na konferenciji su predstavljeni rezultati programa ove godine, a, između ostalog, saopšteno je da je broj korisnika dostigao 590. Za realizaciju ideja mladih obezbijeđeno je blizu 9.000 KM iz fonda, uz dodatnu podršku lokalnih zajednica od više od 3.700 KM

Kroz pet projekata programa “Rijeka – Jačamo veze mladih i prirode” ove godine je angažovano 79 volontera koji su uložili 269 radnih sati rada. Program je osmišljen kako bi mlade podstakao na djelovanje kroz ekološke projekte i regionalnu saradnju, s ciljem jačanja održivih zajednica i podizanja svijesti o važnosti zaštite životne sredine.

Mario Crnković, predsjednik Udruženja organizacije “Green Team” iz Novog Grada, izjavio je da program pruža mladima mentorstvo i podršku, omogućavajući im da preuzmu aktivnu ulogu u rješavanju ekoloških izazova i postizanju ciljeva održivog razvoja.

Upravo je ovo Udruženje organizovalo završnu konferenciju programa “Rijeka – Jačamo veze mladih i prirode”, koja je okupila volontere, korisnike programa i prijatelje ove organizacije.

Predstavljeni rezultati

Na konferenciji su predstavljeni rezultati programa ove godine, a, između ostalog, saopšteno je da je broj korisnika dostigao 590. Za realizaciju ideja mladih obezbijeđeno je blizu 9.000 KM iz fonda, uz dodatnu podršku lokalnih zajednica od više od 3.700 KM.

– Pilot program Rijeka smo realizovali uz pomoć Fondacije Robert Boš. Riječ je o programu u koji su pretočena iskustva nas koji više nismo u kategoriji mladih, ali smo volontirali više od deceniju na sličnim programima. Osnovna ideja je bila povezivati mlade iz različitih lokalnih zajednica, da zajedno uče i rade na društveno korisnim i ekološki odgovornim inicijativama – objašnjava Crnković.

Program su testirali kroz pet podržanih projekata mladih i sada konačno kažu da je vrijedilo truda, te da je program Rijeka kao model nešto što će “Green Team” u osjetno većem obimu raditi tokom naredne godine.

– Imali smo i više od 18 edukacija sa djecom vrtićke uzrasti, aprilske akcije čišćenja grada u kojim učestvuje više stotina građana, ali i stvari koje radimo u okviru slučaja Trgovska gora. Trgovska gora za nas nije ni projekat, ni aktivnosti, Trgovska gora je pitanje opstanka sjeverozapadne BiH. To je nešto što se radi volonterski, nešto što se radi srcem i mozgom. Davno smo prevazišli nivo performansa, tu smo da budemo partner kako instutucijama, tako i kolegama iz NVO sektora, ali i konstruktivna kritika – poručio je Crnković.

Foto: Fena
Mario Crnković

Boris Mišić, učenik devetog razreda Osnovne škole “Vuk Stefanović Karadžić” iz Kozarske Dubice kaže da je bio angažovan na projektu vanjske učionice koju koriste svi kada imaju nastavu, posebno geografije i srpskog jezika.

– Učionicu koriste i građani našeg grada. Radili smo i obilježavanje vrsta drveća u našem školskom dvorištu, farbali smo letvice na kojima su bili nazivi, a pomogli smo i u farbanju učionice – navodi ovaj učenik. Kaže da je prvi put učestvovao na ovakvom projektu zbog čega se osjećao korisnim. Poručuje da će nastaviti dalje, te da će se odazvati svakom volonterskom radu.

Jovana Filipović, učenica Srednje škole “Đuro Radmanović” iz Novog Grada, je član ekološke sekcije.

– Tokom sekcije radili smo razne projekte koji se tiču očuvanja ekologije i naše rijeke, Une. Čast nam je što smo imali priliku da učestvujemo na jednom ovako važnom projektu za našu sredinu. U sklopu sekcije smo radili pošumljavanje i očuvanje naše rijeke, očuvanje obale i čišćenje i jako smo zadovoljni rezultatima – rekla je ona.