objavljena tema
Udruženje “Biti novinar” i ove godine dodjeljuje novinarsku nagradu “Nino Ćatić”
Ovogodišnja tema je “Zločin i kazna: Genocid u Srebrenici ne smije biti negiran i zaboravljen”
Udruženje “Biti novinar” i ove godine dodjeljuje nagradu posvećenu novinaru Nihadu Nini Ćatiću, koji se 10. jula 1995. posljednji put javio iz Srebrenice u program Radio-televizije Bosne i Hercegovine.
Osnivači udruženja Emina Hodžić i Dino Durmić kazali su danas na pres-konferenciji da su ponosni što je ova nagrada prepoznata u BiH i regionu.
-Važno je da se ljudi interesuju i da žele da učestvuju u konkursu. Posebno smo ponosni što su mnogi prepoznali rad ovog udruženja – kazala je Emina Hodžić.
Durmić ističe da je jako bitno govoriti o genocidu, te da oni kao udruženje i pojedinci nastoje dati doprinos da kroz riječi i djela genocid u Srebrenici ne bude nikada zaboravljen.
Član Udruženja “Biti novinar” Adem Mehmedović kaže da je veoma bitno da je ova nagrada zaživjela i da se na neki način nacionalizirala.
-Nadam se da ćemo i ove godine imati puno autora iz naše države i regiona. Veoma je bitno da govorimo o Srebrenici, a novinari su kroz godine uradili mnogo, prije svega bili su podrška preživjelim žrtvama genocida u borbi za istinu i pravdu. Ninino ime i glas će ostati vječno i njegov posljednji izvještaj iz Srebrenice je opomena. S obzirom da pojave negiranja genocida u Srebrenici, dodjela ove nagrade je jako bitna i veliki podsticaj za kolege novinare – rekao je Mehmedović.
Na konkurs za dodjelu novinarske nagrade “Nino Ćatić“ koji raspisuje Udruženje “Biti novinar“, uz pokroviteljstvo članova Predsjedništva BiH Željka Komšića i Denisa Bećirovića i Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, mogu se prijaviti novinarke i novinari iz cijele Bosne i Hercegovine, ali i regiona koji su u proteklom periodu izvještavali o događanjima u Srebrenici i oko Srebrenice.
Ovogodišnja tema je “Zločin i kazna: Genocid u Srebrenici ne smije biti negiran i zaboravljen.“
Nagrade će biti dodijeljene u kategorijama: radijski izvještaj – plaketa i novčana nagrada, televizijski prilog (trajanje do šest minuta) – plaketa i novčana nagrada, pisani tekst (novine, web) – plaketa i novčana nagrada, blog/vlog – plaketa i novčana nagrada i fotografija – plaketa i novčana nagrada.
U kategoriji “Blog/vlog“ prijaviti se, osim novinara, mogu i svi građani BiH koji imaju izražen talenat za pisanje/snimanje.
O dobitnicima novinarske nagrade “Nino Ćatić“ odlučivat će novinari koji su svojim dugogodišnjim radom objektivno i profesionalno izvještavali o Srebrenici i genocidu nad Bošnjacima, a to su Almasa Hadžić, Marko Divković i Marinko Sekulić.
Također, postuhmno će biti dodijeljena specijalnu nagradu članu žirija koji je nedavo preminuo, doajenu bh. novinarstva Salihu Brkiću.
Specijalna priznanja bit će dodijeljena novinarima/reporterima medijskih kuća u BiH koji su svojim radom doprinijeli tome da istina o Srebrenici bude predstavljena širom BiH, ali i svijeta, a o tome će odlučivati članovi Udruženja “Biti novinar“ i druge kolege novinari.
Konkurs je otvoren od 15. juna do 1. jula ove godine, a nagrade će biti dodijeljene 10. jula u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari, simbolično na datum kada se novinar Nino Ćatić posljednji put javio iz Srebrenice u program Radio-televizije Bosne i Hercegovine.
Nihad Nino Ćatić bio je novinar iz Srebrenice. Njegova riječ i glas se pamte iz najdramatičnijih dana za Srebrenicu i Bosnu i Hercegovinu. U ratno vrijeme, svakodnevno se javljao i informirao javnost o stradanju u ovom gradu.
Posljednji put se javio 10. jula 1995. godine, moleći očajnički da se pomogne Srebrenici. Posljednji put je viđen 11. jula 1995. nakon čega mu se gubi svaki trag.