Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Udruženja žrtva rata traže reviziju državne strategije za procesuiranje ratnih zločina

udruženje žrtava rata
Foto: FENA

Predastavnici udruženja traže od Tužilaštva BiH i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) da, u saradnji s Međunarodnim rezidualnim mehanizom za krivične sudove i OSCE-om, hitno izvrše reviziju državne strategije za procesuiranje ratnih zločina.

Organizacije i udruženja boraca i civilnih žrtava rata nakon višemjesečnih konsultacija i razgovora usaglasile su konačnu listu zahtjeva prema nadležnim institucijama u vezi sa procesuiranjem ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

Hitna revizija državne strategije

Predastavnici udruženja traže od Tužilaštva BiH i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) da, u saradnji s Međunarodnim rezidualnim mehanizom za krivične sudove i OSCE-om, hitno izvrše reviziju državne strategije za procesuiranje ratnih zločina.

Između ostalih zahtjeva, udruženja traže da se odmah i bez odlaganja pristupi procesuiranju predmeta s A-liste Haškog tribunala prema Pravilima puta Rimskog sporazuma, zatim procesuiranju negatora genocida, onih koji veličaju ratne zločine i glorifikuju zločince, procesuiranju zločina počinjenih tokom opsade u zaštićenim zonama UN-a te procesuiranju ubistava djece i civila u zaštićenim zonama UN-a i drugim mjestima u BiH.

Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović na pres-konferenciji je kazao kako od nadležnih institucija očekuju “da one sa svojim ovlaštenjima poduzmu određene mjere kako bi vratili pravosuđe BiH na neophodan pravac kako bi istina koja je utvrđena u Hagu imala svoj nastavak u pravosuđu Bosne i Hercegovine, posebeno u Tužilaštvu, odnosno Sudu BiH”.

udruženje žrtava rata
Foto: FENA

“Ovdje su danas zajedno civilne žrtve rata, udruženja žrtava, boračka udruženja i nekoliko drugih udruženja građana. Pokušali smo da objedinimo sve populacije koje su u ratu doživjele teške posljedice i tarume, a iz rata su izašli na jedan vrlo specifičan način i sada se suočavamo sa nečim što nikako ne ide u prilog cjelokupnoj borbi za BiH, niti u ide u prilog ogromnom broju žrtava koji su stradli na određenim područjima BiH, a za koje nemamo postupaka. Naš osnovi cilj je da kroz pravosuđe BiH vratimo A-istu u postupke jer je ona po našem mišljenju prioritet, ali i obaveza na osnovu potpisanog sporazuma tzv. Rimskog pravila puta, koji obavezuje našu zemlju”, kazao je Tahirović.

Dodao je da će pored domaćih pravosudnih institucija, dopisi biti upućeni predstavnicima međunarodnih organizacija za koje je kazao da imaju veliku ulogu u BiH, prije svega OSCE i OHR.

Istina i pravda jedina satisfakcija

Potpredsjednica Udruženja Pokret majke enklave Srebrenica i Žepa Kada Hotić kazala je da su za njih istina i pravda jedina satisfakcija poslije dugogodišnjeg čekanja.

“Na istini i pravdi se sve zasniva, da zločinci budu kažnjeni, da se prihvati istina onakva kakva jeste, jer bez te istine nema ni budućnosti, povjerenja ni pomirenja. Tražimo da bude osuđena i zločinačka politika, da se mijenja u smisli pravde i pravednosti i da oni zločinci sa kojima se susrećemo jednom dođu pred lice pravde”, istakla je Hotić.

Predstavnici udruženja navode da kompletiraju spiskove odgovornih koje će prozivati i javno pozivati, a na kraju “staviti na stub srama ukoliko ne odgovore historijskom zadatku”. Također traže od navedenih institucija da pokrenu procedure u kojima bi pravosudna vlast zvanično odgovorila zašto se ne koristi naslijeđe Haškog tribunala.

Nakon što zahtjev bude potpisan od svih 16 udruženja, biće proslijeđen u narednih desetak dana. Udruženja očekuje očitovanje nadležnih institucija do kraja marta ove godine.