Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

U Stanarima prosječna plata 1.142 KM

stanari

Najveću prosečnu platu – 1.142 KM prošle godine su imali građani Stanara najmlađe opštine u Republici Srpskoj, dok su najmanje zarađivali stanovnici Kupresa – 404 KM.

Republički zavod za statistiku RS je objavio publikaciju o prosječnim zaradama u kojoj je navedeno da je prosječna plata u RS prošle godine iznosila 836 KM i da je porasla za 18 KM u odnosu na 2012. godinu, piše Blic.

Međutim od 64 opštine u RS, u većini njih građani su zarađivali manje od prosjeka.

Najveće prosječne plate od oko 1.000 KM osim u Stanarima zabilježene su u Gacku – 1.010 KM i Ugljeviku 1.130 KM.

Platu veću od prosjeka prošle godine su zarađivali i građani Foče – 976 KM, te Banjalučani čija prosječena plata je iznosila 962 KM.

Oko 900 KM su bile prosječne plate u Istočnom Drvaru i Istočnom Mostaru te Istočnom Novom Sarajevu gdje je prosječena plata u odnosu na 2012. povećana za 130 KM.

Pored mještana Kupresa koji su mjesečno zarađivali nešto malo više od minimalca, najlošije su bili plaćeni mještani Donjeg Žabara -567 KM i Jezera – 559 KM.

Osnovni razlog većih primanja u ovim opštinama su termoelektarne u kojima je zaposlena većina stanovništva.

Miloš Todorović, član Udruženja ekonomista RS „Swot“ kaže da opštine koje imaju termoelektrane imaju mali broj stanovnika.

– Te opšine imaju kombinaciju velikog sistema koji donosi profit, a nemaju velike troškove – navodi Todorović.

On dodaje da su u Banjaluci plate veće od prosjeka, jer je riječ o gradu sa najviše stanovnika i administrativnom i finansijskom centru.

– Interesantna je Foča koja nema veliki broj stanovnika, ali postaje postala regionalni i univerzitetski centar što sa sobom donosi pokretanje određenih djelatnosti – navodi Todorović.

Što se tiče opština sa najmanjim zaradama one nemaju ni dovoljno stanovnika ni privrednih aktivnosti.

– Ove opštine nemaju preduzeća a i budžet od pdv-a koji se raspređuje na osnovu površine, broja učenika i broja stanovnika im je manji – ističe Todorović.

On ističe da prosjek plata u RS-u nije realan jer ga određuju visoke plate u administraciji i finansijskim oblastima.

– Kod nas su administrativni radnici više plaćeni od radnika u privredi za razliku od razvijenih zemalja gdje je situacija obrnuta – naglašava Todorović.

Kada bi se računao prosjek zarada u proizvdonom sektoru on bi dodaje Todorović bio mnogo niži.

Troškovi veći od plata

Kada se uzmu troškovi života za prošlu godinu zaključak je da prosječni građani u RS gdje god živjeli ne zarađuje dovoljno za život.

Podaci Saveza sindikata RS pokazuju je za osnovne životne troškove četvoročlane porodice u decembru prošle godine trebalo 1.868 KM što su više od dvije prosječne plate u RS.

Najviše novca 689 KM trebalo je za prehranu, zatom za stanovanje i komunalne usluge 578 KM.