Ispred Ambasade Hrvatske
U Sarajevu protest protiv odlaganja radioaktivnog otpada u blizini granice BiH
Protestu se odazvalo svega 15-ak građana Sarajeva, a organizatori tvrde da je slab odaziv posljedica kišnog vremena ali i “standardne letargije”
Ispred Ambasade Republike Hrvatske u Sarajevu danas je održan protest zbog namjera te zemlje da na lokaciji Trgovska gora, blizu granice s Bosnom i Hercegovinom, gradi odlagalište radioaktivnog i nuklearnog otpada, javlja Anadolu Agency (AA).
Zbog ozbiljne prijetnje okolišu i zdravlju stanovnika Bosne i Hercegovine, organizacija “Climate Save Bosnia” pozvala je građane da im se pridruže na protestu i na miran način iskažu nezadovoljstvo zbog najava hrvatskih vlasti.
Protestu se odazvalo svega 15-ak građana Sarajeva, a organizatori tvrde da je slab odaziv posljedica kišnog vremena ali i “standardne letargije”.
“Nije kiša ta nepogoda koja će da pogodi naše građane ukoliko dođe do izgradnje deponije nuklearnog otpada na granici. Ne bih rekla da građani nisu svjesni, jer svi smo u školi učili šta je nuklearna radijacija, već se radi o našoj standardnoj letargiji i mlakim reagovanjem i očekivanjem da će neko drugi riješiti njihov problem”, rekla je Maida Šabeta, iz organizacije “Climate Save Bosnia”.
Prostor vojne kasarne u Čerkezovcu, na lokalitetu Trgovska gora jedan je od potencijalnih lokacija za izgradnju odlagališta radioaktivnog i nuklearnog otpada. Ta lokacija se nalazi na 800 metara udaljenosti od državne granice sa BiH. U neposrednoj blizini protiče rijeka Una u čijem slivu se nalazi devet općina koje broje oko 230.000 stanovnika te je opravdana zabrinutost da bi takav potez Hrvatske ugrozio egzistenciju stanovništva na tom području koje se bavi poljoprivredom i održivim turizmom.
Organizatori navode da je Hrvatska pored reakcija građana i eksperata odlučila prekršiti ESPOO konvenciju o procjeni okolinskih uticaja u prekograničnom kontekstu, jer je pri izradi Studije uticaja na okolinu propustila uzeti u obzir uticaj na okolinu i stanovnike BiH.
Tvrde da je odlukom Hrvatske da odlaže nuklearni i radioaktivni otpad na pomenutoj lokaciji ozbiljno ugroženo 300.000 građana BiH.
“To je tako nageta lokacija da uglavnom šteti BiH. Trenutno je ugroženo 300.000 građana BiH i lijepa Una koja je zaštićeno područje. To područje je trusno područje”, rekla je Šabeta i dodala:
“Nisu uzeli u obzir kakva može biti opasnost. Eksperti iz BiH i Hrvatske su zaključili da lokacija apsolutno ne odgovara i da je u pitanju potencijalno velika opasnost za građane BiH”.
Okupljeni ovim protestom od Hrvatske zahtijevaju povlačenje odluke, poštivanje ESPOO i Aarhuske konvencije i razmatranje druge lokacije, koja neće biti štetna niti opasna po okolinu i zdravlje ljudi.
Nakon protesta organizatori će uputiti protestno pismo ambasadi Republike Hrvatske u BiH i svim relevantnim institucijama u BiH.
Podsjetimo, Predsjedništvo Bosne i Hercegovine zatražilo je od Hrvatske da lokaciju Trgovska gora izuzme kao mjesto predviđeno za odlaganje i skladištenje radioaktivnog i nuklearnog otpada. Predsjedništvo je zatražilo da Hrvatska na svojoj teritoriji osigura drugu adekvatnu lokaciju za te namjene, koja nije u blizini granice s BiH.