U NSRS-u 12 poslanika nije diskutovalo ni po jednoj tački dnevnog reda
Dvanaest poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske na zasjedanjima u proteklih devet mjeseci nisu diskutovali ni o jednoj od mjera koje su se pojavile na dnevnom redu.
Iako su načelno birani da predstavljaju građane i predlažu mjere za njihovo bolji socijalni položaj, to ove parlamentarne “ćutalice“ nije podstaklo da pregovore na skupštinskim sjednicama koje su, u posmatranom periodu, trajale prosječno sedam sati i 23 minuta, uključujući i pauze, u trajanju od sat i 57 minuta u prosjeku, što znači da je efektivni rad na sjednicama trajao u prosjeku pet sati i 25 minuta.
Po podacima Centara civilnih inicijativa, u diskusijama za devet mjeseci ove godine u Narodnoj skupštini RS-a nisu učestvovali: Nenad Kuzmić iz SNSD-a, Branko Butulija -SDS, Ivana Lovrić iz HSP-a, Milan Dakić – DNS, Zorka Andrić iz NDP-a, Čedo Vuković -SNSD, Siniša Ilić -RSRS, samostalni poslanik Vojin Mitrović (učestvovao u značajnom broju rasprava, koristeći mehanizam replika na određene teme), Goran Jerinić iz SNSD-a, Milorad Jagodić -SNSD, Ilija Tamindžija –SNSD.
Diskusije nije imao ni predsjednik Narodne skupštine RS-a Nedeljko Čubrilović, ali funkcija koju obavlja kao predsjedavajući je veoma intenzivna i svakako da je kroz prirodu posla, jedan od najaktivnijih učesnika skupštinskih zasjedanja, naveli su iz CCI-a u monitoringu rada entitetskog parlamenta.
Ipak, broj izlazaka za skupštinsku govornicu je znatno veći, jer u ovom pregledu CCI-a nisu prikazane diskusije poslanika o dnevnom redu, replike, poslovničke intervencije, ispravci krivog navoda, zaključci predsjedavajućih i slično.
Poslanici koji su diskutovali po najvećem broju tačaka dnevnog reda, u posmatranom periodu, su: Milanko Mihajlica RSRS – (32), Zdravko Krsmanović NDP – (29), Adam Šukalo N S – (27), Perica Bundalo PDP – (20), Nedeljko Glamočak SDS – (20), Spomenka Stevanović DNS – (18).
Na održanim redovnim sjednicama NS RS, u posmatranom periodu, postavljeno je i pokrenuto ukupno 186 pitanja i inicijativa, ali 21 od 83 poslanika nisu postavili ili pokrenuli nijedno pitanje ili inicijativu.
Mjesečna plaća poslanika koji su zasnovali radni odnos u Narodnoj skupštini je 2.550 KM, a ako obavlja poslove i zadatke predsjednika kluba poslanika uvećava se za 383 KM. Ukoliko je zamjenik predsjednika kluba poslanika uvećava se za 128 KM, a ako je predsjednik radnog tijela uvećava se za 255 KM.
Sastavni dio osnovne plaće poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini RS-a je uvećanje po osnovu minulog rada koje iznosi 0,50 posto za svaku godinu radnog staža, pa se može reći da je prosječna plaća profesionalnog poslanika oko 3.000 KM.
Narodni poslanik koji nije u stalnom radnom odnosu u Narodnoj skupštini RS-a ima pravo na naknadu u mjesečnom iznosu (paušal) od 70 posto osnovne plaće poslanika koji su u stalnom ili profesionalnom radu i radi se o iznosu od 1.785 KM.
I taj iznos se uvećava, ukoliko obavljaju poslove i zadatke predsjednika ili zamjenika predsjednika kluba poslanika ili predsjednika radnog tijela.