Rat Izraela i Hamasa
U La Benevolenciji upozoravaju na rastući govor mržnje umjeren prema Jevrejima u BiH
Evidentan je porast govora mržnje usmjeren prema Jevrejima u BiH, kao rezultat rata Izraela i Hamasa
Osamdeset i peta godišnjica Kristalne noći, kojom se prisjećamo progona Jevreja uoči Drugog svjetskog rata, neće biti obilježena. Sigurnosna situacija je razlog, navode tako iz humanitarnog udruženja La Benevolencija. Rastući govor mržnje u našoj državi je u naglom porastu s početkom rata između Izraela i Hamasa, smatraju u Udruženju, dok s druge strane pristižu uvjerenja da sigurnost u BiH nije ugrožena, navodi Federalna.ba.
Obilježavanje Kristalne noći održava se 8. novembra, na dan kada je počeo nacistički napad i progon Jevreja 1938. godine, što je bio uvod u holokaust. U Sarajevu se svake godine obilježavao ovaj datum, sve do sada.
Sigurnosna situacija to ove godine ne dozvoljava, objašnjava Vladimir Andrle, predsjednik Jevrejskog kulturno-prosvjetnog društva La Benevolencija, i ističe policijsku depešu o povećanom nivou sigurnosti u BiH. Drugo, dodaje, jeste evidentan porast antisemitizma – da se sve jevrejsko stavlja u kontekst bliskoistočnih odnosa.
Ukoliko bi obilježavanje Kristalne noći bilo održano, to bi, smatra Andrle, stvorilo polemiku u javnosti, pa možda i osude za provokaciju.
Ipak, federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak, tvrdi da sigurnost nije ugrožena te da se radi o dezinformaciji: „Sigurnost na prostorima BiH nije ugrožena. Nije došlo do bilo kakvih operativnih ili obavještajnih podataka koji bi potkrijepili te informacije tako da je sve to netačno“.
Ministar Isak je poručio svim građanima naše zemlje da je stanje sigurno. Komentari na društvenim mrežama govore drugačije. Evidentan je porast govora mržnje usmjeren prema Jevrejima u BiH, kao rezultat rata Izraela i Hamasa. Što ni u kom slučaju nije opravdanje.
„Jevrejska zajednica u BiH i njihovo kulturno društvo La Benevolencija su sastavni dio našeg društva. Mi smo dio njih, oni su dio nas i neprihvatljive su bilo kakve uvrede, prijetnje, omalovažavanje Jevreja u BiH“, upozorava Emir Zlatar, generalni sekretar Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca.
Vanjskopolitički analitičar i novinar Mirnes Kovač napominje kako izraelsko-palestinski sukob nije vjerski sukob: „Svako onaj ko ga pokušava tako predstaviti čini veliku štetu islamu i muslimanima. Ne smijemo dozvoliti ni po koju cijenu da se naša jevrejska braća u Bosni i Hercegovini osjećaju ugroženim zbog dešavanja i sukoba na Bliskom istoku“.
Jevreji u Bosni i Hercegovini žive više od 450 godina i, kao svi ostali, ravnopravni su članovi ovog društva. Ratna dešavanja nisu vjerski sukobi, a žrtve su sve jednake. Civilne žrtve u Gazi i Izraelu zaslužuju poštovanje, baš kao i žrtve u Drugom svjetskom ratu.