Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

U FBiH u penziju s 58 godina uz izbor – isplata u cjelini ili mjesečno

BiH

penzioneri

Vlada FBiH utvrdila je nacrt zakona o dobrovoljnim penzionim fondovima, piše Večernji list BiH. Načela na kojima se zasnivaju ovi fondovi su dobrovoljnost i ravnopravnost članstva, raspodjela rizika ulaganja, javnost rada te akumulacija i investiranje sredstava, navedeno je u priopćenju sa sjednice Vlade.

Činjenica da su penzioneri jedna od najugroženijih kategorija društva povod je za reformu penzionog sistema i stvaranje mirnijih životnih uslova u starijoj dobi budućih generacija, piše Večernji list BiH.

Među razlozima za donošenje ovog potpuno novog zakona navedeno je da je analiza problema sadašnjeg penzionog sistema u BiH utvrdila ograničenu pokrivenost i nizak stupanj poštivanja zakonskih obveza, osobito kada se radi o radnicima iz neformalne ekonomije, neodgovarajuću razinu mirovina, zabrinutost u vezi s finansijskom održivosti mirovinskog sustava i probleme koji se odnose na ograničene administrativne kapacitete i upravljanje institucijama iz domene socijalne sigurnosti.

Usvajanjem zakona o dobrovoljnim penzionim fondovima u FBiH bit će stvorena pravna osnova za daljnji razvoj penzionog sistema u FBiH i tržišta kapitala na kojem će se pojaviti nove vrste fondova koji se razlikuju po načinu i kriterijima investiranja.

Ono što javnost najviše zanima jest to da prava iz dobrovoljnog penzionog osiguranja – mirovinu član fonda može ostvariti najranije s navršenih 58 godina života i da sam odabire način isplate penzije, kao privremene ili doživotne. Društvo za osiguranje koje isplaćuje penzije dužno je ponuditi doživotnu starosnu penziju, a može nuditi i privremenu starosnu, promjenjivu penziju, djelomične jednokratne isplate i druge vrste mirovina prema svom mirovinskom programu.

Društvo za upravljanje fondovima se osniva u formi dioničkog društva, čiji je predmet poslovanja osnivanje i upravljanje ovim fondovima, odnosno ulaganje novčanih sredstava u vlastito ime i za račun članova dobrovoljnog mirovinskog fonda. Mogu ga osnovati domaće i inozemne fizičke i pravne osobe, pri čemu fizičke osobe mogu imati samo nekvalificirani udjel.

Više od 50% udjela u kapitalu, odnosno pravo glasa u društvu mora imati pravna osoba koja se bavi bankarskim i poslovima osiguranja ili djelatnošću penzionihfondova, kao i osoba koja u navedenoj pravnoj osobi ima više od 50% udjela u kapitalu, odnosno prava glasa. Novčani dio temeljnog dioničkog kapitala društva za upravljanje, prilikom osnivanja, iznosi najmanje tri milion KM i uplaćuje se na privremeni račun kod banke prije upisa društva u registar gospodarskih subjekata. Sredstva ne mogu biti iz zajmova ili kredita, niti smiju biti opterećena na bilo koji način.