Planina ozren
U BiH otkrivena potpuno nova vrsta pauka “stara milion godina”: “To je živi fosil”
Koliko je otkriće značajno za nauku govori i to da je ovo prvo otkriće takve vrste pauka na Balkanu. Za Ozren ovo je endemska vrsta
Istraživači su otkrili potpuno novu vrstu pauka na planini Ozren u pećini Megara, dugačak je samo dva milimetra, a pronašao ga je makedonski istraživač Marijan Komnenov, objavila je RTRS.
Najvažnija karakteristika novootkrivenog pauka koji je nazvan “Ozrenskim paukom”, je to što je slijep.
-On ima ostatke očnih sočiva, a da bi izgubio oči bilo je potrebno da prođe veliki broj godina. Nije u pitanju 100, 200, 1.000, već milion godina, tako da je ovaj pauk veoma stara vrsta, znači živi fosil koji živi u pećini Megari prije i nego se čovjek rodio, istakao je istraživač iz Sjeverne Makedonije Marijan Komnenov.
Koliko je otkriće značajno za nauku govori i to da je ovo prvo otkriće takve vrste pauka na Balkanu. Za Ozren ovo je endemska vrsta.
Ozren – stanište endemskih vrsta
Ovo je prvo otkriće te vrste na Ozrenu nakon više od vijeka, ali ne i jedino. Kako podsjeća RTRS, na Ozrenu su istraživači otkrili triton-makedonskog krestastog vodenjaka, Maglajskog golemaša – endemsku vrstu insekta i Velikog potkovičara – ugroženu vrsta slijepog miša, a to su samo neke od vrsta koje krije ovo područje.
-Nalaz velikog potkovastog šišmiša čini najveći nalaz za BiH i pretpostavljamo da je planina Ozren kao takva najvažnije stanište upravo za tu vrstu, dodao je Vojo Milanović iz Centra za krš i speleologiju Sarajevo.
Sva otkrića na Ozrenu potvrda su, kažu istraživači, zdrave životne sredine, koju treba čuvati. Tim prije, jer je Ozren predviđen da bude zaštićeno područje.
-Ako je Ozren po planu RS-a planiran za područje zaštićenog Nacionalnog parka, jasno da smo mi kao prirodnjaci, kao ljudi koji se bave zaštitom prirode prvenstveno za zaštitu tog područja u tom rangu, istakao je koordinator Mreže za zaštitu prirode Davor Šupuković.
Zoran Poljašević, iz Udruženja za zaštitu, istakao je da je to fenomen sam po sebi.
Osim životinjskih na Ozrenu egzistiraju i retke biljne vrste. Prisutan je i soko lastavičar, čija se populacija u BiH procjenjuje na samo 100 do 200 parova. Istraživanje se nastavlja, a potencijala osim u pećinama imaju i druge ozrenske lokacije, poput Dubokog Potoka u Tekućici, koje kriju retke vrste algi i gljiva.