Čeka se odluka OHR-a
Tuzlanski kanton u blokadi, policija izuzela dokumentaciju
Deblokada se još ne nazire, a ingerencije Skupštine se prebacuju na Vladu, koja je proglasila vanredne prilike i politička saga se nastavlja
Tuzlanski kanton je u političkoj blokadi zbog postojanja dvije skupštinske grupacije koje smatraju da imaju legitimitet u odlučivanju. Čeka se odluka OHR-a koji bi trebao razriješiti pravnu konfuziju koju su izazvale stranke koje se bore za prevlast.
Po nalogu Tužilaštva Tuzlanskog kantona, policija je izuzela kompletnu dokumentaciju koja se odnosi na sporne sjednice Skupštine i Vlade. Provjere su intenzivirane, zasad iz Tužilaštva ne mogu komentarisati ovaj slučaj.
– Traže zapisnike sa sjednice koje su bili 16, 28, 31. decembra i službene zabilješke dijela državnih službenika koji su bili taj dan na sjednici Kluba Bošnjaka. Sva dokumentacija je dostupna – kaže Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK-a (SDBiH).
A sjednica Skupštine koju je ranije najavila nova skupštinska većina je otkazana. Validnost odluka o smjeni skupštinskog rukovodstva i Vlade je na čekanju.
– Skupština se obratila OHR-u i obavijestila nas da dok ne bude očitovanje OHR-a neće napraviti odluke koje su na toj sjednici Skupštine donesen – navodi Slađan Ilić, zastupnik Skupštine TK-a (SDPBiH).
Službena zabilješka koja jedini materjalni dokaz sa sporne hitne sjednice nove skupštinske većine potvrđuje da su skupštinski zastupnici upozoreni da krše poslovnik, međutim odluke o smjenama su, ipak, donesene. Evidentno je da se novoj skupštinskoj većini žuri da preuzme vlast.
– Nema tu žurbe, tu se mora sačekati, urgirati da dođe što prije mišljenje OHR-a kako bi se deblokirao rad Skupštine i same Vlade – ocjenjuje politički analitičar Vehid Šehić.
Deblokada se još ne nazire, a ingerencije Skupštine se prebacuju na Vladu, koja je proglasila vanredne prilike i politička saga se nastavlja.
– Ako nisu ovo izuzetne okolnosti, koje nisu zabilježene, da se pravi paradržavno tijelo, ja ne znam koje su – navodi Vujović.
– Niko nije proglasio ratno stanje, vanredne prilike niti u državi niti u kantonu. Apsolutno ne postoji osnov za uvođenje vanrednog stanja. Ne znam kako misle izaći iz toga – kaže Ilić.
– Zakonodavna vlast je iznad izvršne vlasti. Imajući u vidu da postoji nekakva skupštinska većina, doduše ona još nije konstituisana u skladu s poslovnikom. Ali to je klasičan vid zloupotrebe – mišljenja je Šehić.
Vlada je, također, što je pravni non sens, sama usvojila kantonalni budžet za koji niko ne zna kako će se implementirati bez saglasnosti Skupštine.